Lagom w praktyce

Minimalizm, czyli sztuka prostego życia

13 lutego 2018

Prosta i oszczędna forma, stonowane kolory we wnętrzu, porządek i ład. To pierwsze skojarzenia, jakie możemy mieć, gdy myślimy o minimalizmie. Jednak umiar charakterystyczny dla tego nurtu to coś więcej niż organizacja przestrzeni – to sztuka świadomego życia. Sprawdźmy, na czym polega.

Aktualizacja tekstu: 16.04.2025

Co to jest minimalizm?

Minimalizm to filozofia, która zachęca nas do ograniczenia do niezbędnego minimum:

  • przedmiotów,
  • potrzeb,
  • oczekiwań.

To światopogląd, który zachęca do przewartościowania priorytetów oraz przeorganizowania życia tak, abyśmy skupili się na jego najważniejszych aspektach.

Minimalizm jest odpowiedzią na nadmierny konsumpcjonizm, a wskazówki tej filozofii mogą pomóc nam lepiej zorganizować naszą codzienność. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie chodzi tylko o to, aby uporządkować przestrzeń, ale również uspokoić natłok myśli w głowie.

Dzięki kilku prostym zasadom minimalizmu możemy odmienić nasze życie — stanie się one przyjemniejsze i bardziej świadome.

Minimalizm w przestrzeni

Minimalizm w życiu codziennym warto zacząć od zorganizowania przejrzystej przestrzeni. Dopiero później wprowadzajmy zmiany w sferze duchowej i emocjonalnej. Pozbądźmy się zbędnych rzeczy, które mogą zakłócać harmonię w naszym domu. Zacznijmy od porządkowania przedmiotów, które są zniszczone, zepsute lub niepotrzebne.

Następnie przejdźmy do selekcjonowania rzeczy. Pozostawmy te, które są nam naprawdę potrzebne. Starajmy się podejść do każdej z rzeczy indywidualnie i oceńmy, czy jest niezbędna.

Pamiętajmy, że sztuką nie jest wyrzucanie wszystkiego, co wpadnie nam w ręce, tylko uporządkowanie swojej przestrzeni w świadomy sposób.

Jak długo możemy porządkować swoje cztery kąty? Nie ma właściwej odpowiedzi – to zależy od nas. Może to trwać dzień, tydzień, a nawet kilka miesięcy. Najważniejsze, żeby każda rzecz znalazła swoje miejsce.

Wskazówka

Podzielmy pracę na mniejsze odcinki – dzięki temu zyskamy więcej energii, aby stawić czoło kolejnym wyzwaniom.

 

>> O sztuce domowego minimalizmu przeczytasz też tutaj: Japandi – skandynawski minimalizm i japońska miłość do natury

Jak wprowadzić minimalizm do naszego życia?

Jeśli chcemy posprzątać i pozbyć się nadmiaru rzeczy, powinniśmy się do tego dobrze przygotować. W filozofii minimalizmu chodzi o zmianę naszego nastawienia do życia, która polega m.in. na:

  • rozumieniu swoich potrzeb,
  • świadomej organizacji przestrzeni.

Jak wprowadzić minimalizm w domu? Istnieje wiele metod, więc z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

Jedna z nich zakłada, że wykładamy wszystkie rzeczy na środek pokoju i zaczynamy selekcję. Gdy nie wiemy, od czego zacząć, zaczynamy kierować się zasadą 3P, czyli zostawiamy tylko to, co jest:

  • piękne,
  • pożyteczne,
  • pamiątkowe.

Alternatywie możemy zatrzymać wyłącznie te przedmioty, które wywołują w nas pozytywne uczucia.

>> Kilka użytecznych wskazówek o sprzątaniu znajdziesz tu: Wiosenne porządki – jak zaplanować wielkie sprzątanie mieszkania?

Minimalizm: sztuka planowania dnia

Codzienny natłok obowiązków oraz pęd życia sprawiają, że coraz bardziej potrzebujemy chwili dla siebie. Chcemy się zrelaksować, odpocząć (najlepiej na łonie natury). Dlatego warto wprowadzić zasady minimalizmu do naszej codzienności. Jak to zrobić? Już spieszymy z odpowiedzią.

  1. Zacznijmy od ustalenia, na jakie czynności tracimy najwięcej czasu (np. na dojazd samochodem do pracy).
  2. Zastanówmy się, czy możemy przeorganizować plan dnia, np. pojechać rowerem lub komunikacją miejską do pracy, popracować zdalnie z domu.
  3. Ustalmy, ile czasu potrzebujemy na odpoczynek.

Podchodząc świadomiej do naszego harmonogramu dnia oraz efektywniej poznając nasze potrzeby, mamy szansę na szybsze zaplanowanie nadchodzących tygodni. Zaoszczędzony czas możemy poświęcić m.in. na spotkania z bliskimi czy realizowanie pasji.

Wskazówka:

Jeśli chcemy żyć zgodnie z ideą minimalizmu, zarezerwujmy sobie czas na spacer lub przejażdżkę rowerową i zostawmy na chwilę telefon w domu.

 

Minimalizm: mniej pośpiechu, więcej tu i teraz

Minimalizm to filozofia, która zachęca, abyśmy żyli „tu i teraz” i nieco zwolnili. Pozwala to znaleźć nasz właściwy rytm, a dzięki temu lepiej odczuwać rzeczywistość. Bo niestety – często biegniemy przez życie i zapominamy o czasie, którego już nigdy nie odzyskamy. Umykają nam ważne sprawy i skupiamy się na mało istotnych szczegółach (często nie mamy na nie wpływu).

To sprawia, że znalezienie równowagi w codziennym pośpiechu staje się nie lada wyzwaniem. Dlatego kiedy wiemy, na czym polega minimalizm w życiu, możemy łatwiej złapać potrzebny nam dystans. Wtedy też świadomiej szukamy domu lub mieszkania, w którym łatwiej wdrożylibyśmy zasady minimalizmu.

Ciekawą propozycją jest nasza inwestycja Jaśminowy Mokotów, która znajduje się w pobliżu bujnej przyrody. To pierwsza budowa w Warszawie zasilana energią wiatrową, która pozwala zadać o środowisko i klimat. Bliskość natury oraz rozwiązania proekologiczne sprawiają, że jest to przyjazne miejsce do życia oraz odpoczynku.

Minimalizm w życiu to także radość z działania

Minimalistyczny styl życia zakłada również, że powinniśmy przewartościować nasze nastawienie życiowe i koncentrować się na działaniu m.in.:

  • rozmowie z bliską osobą,
  • gotowaniu,
  • aktywności na świeżym powietrzu.

Jeśli skierujemy swoją uwagę na działanie, nie będziemy odczuwać pokusy, aby kupować coś nowego. Starajmy się gromadzić przede wszystkim wspomnienia, bo one wzbogacają nasze wnętrza. Doświadczenia, miejsca i ludzie to fundamenty oraz droga do świadomego rozwoju.

Wybierajmy także świadomie miejsce do życia. Dobrze, by osiedla i przestrzeń wokół nich pozwalały na odpoczynek na świeżym powietrzu. Zwracajmy również uwagę na rozwiązania proekologiczne zastosowane na terenie inwestycji mieszkaniowych, takich jak np. pompy ciepła i fotowoltaika.

>> O zaletach zielonych osiedli przeczytasz więcej tu: Zielony raj w mieście: Dlaczego warto wybrać mieszkanie z przydomowym ogródkiem?

Jak dążyć do minimalizmu w życiu?

Możemy wprowadzić minimalizm za pomocą różnych metod. Jest mnóstwo poradników, które przybliżają nam reguły tego nurtu, dlatego sprawdźmy, gdzie znajdziemy najciekawsze inspiracje.

Blogi o sztuce minimalizmu

Artykuły blogowe to świetne źródło inspiracji oraz wskazówek, jak wprowadzić minimalizm w domu. Autorzy często pokazują jak:

  • kreują przestrzeń, by utrzymać estetykę minimalizmu,
  • chronią się przed nadmierną konsumpcją dóbr.

Dzielą się także doświadczeniami, które mogą nam pomóc pozbywać się zbędnych przedmiotów i efektywniej dbać o nasze zdrowie.

Książki o minimalizmie

Z jakich książek możemy korzystać, kiedy chcemy wprowadzić kilka ważnych zmian w naszej codzienności? Oto kilka najważniejszych:

  1. „Sztuka minimalizmu w codziennym życiu” Dominique Loreau

Autorka, opierając się na licznych przykładach, podaje konkretne, praktyczne rady, które pomogą nam uświadomić sobie nasze prawdziwe potrzeby.

Dzięki „Sztuce minimalizmu w codziennym życiu” możemy dowiedzieć się, jak pozbyć się lęku przywiązującego nas do rzeczy oraz uniknąć pułapek społeczeństwa konsumpcyjnego i nie ulegać trendom.

  1. „Im mniej, tym więcej” Joshua Becker

Dzięki tej książce zrozumiemy, że mniej znaczy więcej. Autor opowiada o minimalizowaniu własnych potrzeb oraz odwołuje się do doświadczeń swoich przyjaciół.

  1. „Pożegnanie z nadmiarem: minimalizm japoński” Fumio Sasaki

To japoński bestseller o szczęściu, które można czerpać z minimalistycznego życia. Autor stara się m.in. zrozumieć, dlaczego mierzymy swoją wartość przez pryzmat rzeczy.

Dzieli się również swoim doświadczeniem oraz radzi, jak przeorganizować swoje życie.

  1. „Chcieć mniej – minimalizm w praktyce” Katarzyna Kędzierska

Dzięki tej książce odkryjemy zaskakująco prosty i konkretny plan pozbycia się przytłaczającego nadmiaru.

  1. „Sztuka prostoty” Dominique Loreau

To książka o tym, jak wdrożyć dobre nawyki w swoje życie i jak wprowadzić minimalizm do swojego domu.

Dlaczego minimalizm w życiu jest ważny?

Aktualnie żyjemy w świecie, w którym dużą rolę odrywa konsumpcjonizm – często przysłania on nam to, co w życiu naprawdę jest ważne. Minimalizm może nam pomóc utrzymać balans pomiędzy potrzebami ciała i umysłu oraz łatwiej radzić sobie z codziennymi trudnościami.

|

0 komentarze

Kaldekor

11 sierpnia 2023 - 18:42

Dla tych, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę o minimalizmie, warto również zwrócić uwagę na ekologiczny wymiar tej filozofii. Minimalizm, poprzez zmniejszenie konsumpcji i ilości posiadanych przedmiotów, może również wpłynąć na ograniczenie śladu węglowego i zanieczyszczenia środowiska. Wybór mniejszej, ale wyższej jakości produktów, produkcja lokalna, oraz rezygnacja z jednorazowych opakowań to kilka praktycznych kroków, które każdy z nas może podjąć, aby uczynić swoje życie bardziej zrównoważonym. Nie tylko pomaga to nam w organizacji przestrzeni i umysłu, ale również ma realny wpływ na zdrowie naszej planety. Współczesny świat zasypuje nas konsumpcyjnym podejściem do życia, przez co często zapominamy o tym, co jest naprawdę ważne. Te 5 zasad wprowadzających minimalizm do życia codziennego to znakomity przewodnik dla każdej osoby chcącej zmienić swoje nawyki. Pozdrawiam, https://kaldekor.pl

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz

    O nas

    Witaj na blogu Skanska

    Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.

    bądź na bieżąco

    Green living na facebooku