Architektura i design

Inteligentne mieszkanie – modny gadżet czy praktyczne rozwiązanie poprawiające komfort mieszkania? Chcesz wiedzieć jak być smart w domu – #zapytajeksperta!

Anna Strożek

|

20 września 2019

Na rynku wiele jest rozwiązań, tych prostych, jak i całych systemów, określanych jako smart home. Czy dzięki temu można ograniczyć koszty eksploatacji nieruchomości? Na co zwrócić uwagę wybierając nowe lokum wyposażone w inteligentne rozwiązania? W kolejnym artykule z naszego cyklu odpowiadamy na nurtujące Was pytania.

A dokładniej, odpowiedzi udziela Artur Łeszczyński, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji w spółce mieszkaniowej Skanska Polska.

Ania: Jakie realne oszczędności można wygenerować w przypadku korzystania z systemu smart home? Czy jest on możliwy do realizacji jedynie w nieruchomościach z rynku pierwotnego czy również wtórnego?

Artur Łeszczyński: Na rynku jest coraz więcej rozwiązań typu smart home. W spółce mieszkaniowej Skanska stawiamy na te, które nie są jedynie gadżetem podnoszącym komfort życia. Warto zwrócić uwagę na takie, których głównym zadaniem jest podniesienie efektywności energetycznej budynku, ułatwienie korzystania z energii (elektrycznej i cieplnej) w sposób racjonalny i zrównoważony.

I tak, zastosowanie takich rozwiązań wygeneruje realne oszczędności energii, a co za tym idzie i bieżących kosztów. Skala oszczędności zależy od kilku czynników: jakości budynku i wykorzystanych w nim materiałów (izolacyjność i przenikliwość cieplna), a także ilości i rodzaju używanych urządzeń (AGD/RTV i inne – efektywność energetyczna tychże) oraz naszych życiowych przyzwyczajeń (np. czy przykręcamy ogrzewanie na czas naszej nieobecności w mieszkaniu). Należy przy tym pamiętać, że statystycznie największy udział w kosztach mediów dostarczanych do mieszkania, ma ogrzewanie. Dlatego najlepsze efekty można osiągnąć, jeżeli system smart home, uwzględniający zarządzanie i harmonogramowanie dostawami ciepła, zastosujemy w dobrze zaprojektowanym i wykonanym budynku, tworzonym z troską o jego niską energochłonność. Przy czym jednocześnie wysokie procentowe oszczędności najłatwiej uzyskać w przypadku budynku co najmniej kilkunastoletniego, gdzie z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia ze znaczącymi stratami energetycznymi.

Podsumowując, decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, warto zweryfikować kwestię jego energochłonności, choćby poprzez analizę charakterystyki energetycznej budynku. Dodatkowo pomocą konsumentom służą tu certyfikaty środowiskowe będące gwarancją, że deweloper wybudował osiedle zgodnie z wysokimi standardami i wykorzystaniem bezpiecznych dla zdrowia i środowiska materiałów. Osiedla mieszkaniowe Skanska certyfikujemy w systemie BREEAM, byliśmy tu pionierem na polskim rynku. Bazę wszystkich certyfikowanych budynków prowadzi PLGBC – Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego: https://plgbc.org.pl/baza-budynkow-certyfikowanych/. Oczywiście można dobrać też szereg rozwiązań do mieszkania na rynku wtórnym,  zaczynając od wspomnianego powyżej sterowania ogrzewaniem. W połączeniu z wymianą okien czy zadbaniem o dobre docieplenie budynku przyniosą one również pewne oszczędności.

Oktawian: Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa takiego rozwiązania? System smart home potrafi generować wiele wrażliwych danych o mieszkańcach i ich nawykach. Wielu producentów takich rozwiązań zarządza danymi użytkowników do tego stopnia, że użytkownicy przestają być właścicielami tych danych, a w przypadku ich wycieku umywają ręce. Czy można bezpiecznie korzystać z tego typu rozwiązań, nie martwiąc się, że osoby trzecie mogą poznać nasze nawyki mieszkaniowe?

A.Ł.: Ochrona informacji o mieszkańcach i ich aktywności to priorytet przy wyborze rozwiązania, które zaproponujemy na osiedlach budowanych przez spółkę mieszkaniową Skanska. I każdemu, kto na własną rękę poszukuje rozwiązań typu smart home do swojego domu czy mieszkania, polecam tu dużą rozwagę. Na co zwrócić uwagę? Między innymi sprawdzić, czy producent danych zbieranych przez system, nie wysyła ich niepotrzebnie do tzw. chmury, co podnosiłoby ryzyko ich wypłynięcia. Zweryfikujmy, czy dostawca rozwiązania nie wymaga od nas zgody na udostępnianie większej ilości danych, niż te, które posłużą np. do raportów związanych z analizą zużycia energii. Producenci wysokiej jakości rozwiązań automatyki mieszkaniowej dbają o to, aby przetwarzane przez nich informacje dotyczące sterowania były przekazywane kodowanym kanałem. Dla przykładu firma S-Labs stosuje w tym celu rozwiązanie oparte na kryptografii asymetrycznej, generując szyfrowany kanał komunikacji, do którego klucze posiada tylko właściciel mieszkania (produkowane w trakcie pierwszej instalacji systemu). Dzięki temu możemy być przekonani o unikalności tych kluczy, co znacząco wpływa na jeszcze większą poprawę bezpieczeństwa. Dlatego przed decyzją o wyborze konkretnej oferty, zapytajmy o kwestie bezpieczeństwa danych.

Śledźcie nasze konto na Facebooku, gdzie będziemy na bieżąco informować o tym, jakie ciekawe rozwiązania pojawiają się na naszych osiedlach. Macie więcej pytań? Piszcie do nas!

 

 

bezpieczeństwo
osiedla mieszkaniowe
Skanska
smart home

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz