Lagom w praktyce

Green Living 2020 – cała naprzód!

Anna Strożek

|

16 stycznia 2020

Styczeń to ten moment, kiedy warto na chwilę zwolnić, żeby podsumować to, co za nami. Minione dwanaście miesięcy obfitowało w ważne dla nas wydarzenia – starty i finisze naszych warszawskich osiedli; liczne spotkania z mieszkańcami i ciekawymi gośćmi; certyfikaty i nagrody; konferencje czy akcje CSR, dzięki którym mogliśmy pomagać tym, którzy tego potrzebowali. Działo się dużo i intensywnie, ale wszyscy jesteśmy zgodni: to był dobry rok! 

Bierzemy odpowiedzialność za swoje projekty 

Działamy zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Budujemy proekologicznie i z myślą o społeczeństwie. Dbamy o to, aby powstające osiedla jak najmniej ingerowały w otaczające je środowisko naturalne.  

Zależy nam na tym, by nasi mieszkańcy czuli się w swoich domach dobrze i bezpiecznie, mając pewność, że zostały zbudowane według najwyższych standardów. Wszystkie nasze inwestycje powstają zgodnie z wytycznymi BREEAM – systemu certyfikacji wielokryterialnej, który jest obecnie jedną z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych w Europie metod oceny zarówno jakości obiektu, jak i samego procesu budowlanego. W 2016 roku zakończyliśmy premierowy etap budowy Osiedla Mickiewicza – to pierwszy w Polsce budynek mieszkalny z certyfikatem środowiskowym BREEAM na etapie Final. Kilka dni temu wystartowała sprzedaż czwartego (ostatniego już) etapu tej bestsellerowej inwestycji, położonej na styku Żoliborza i Bielan. Z kolei certyfikat w najnowszej wersji International 2016 New Construction: Residential otrzymał w 2019 roku Jaśminowy Mokotów. Budowa tego osiedla jest w pełni zasilana energią z farm wiatrowych.  

Jest nam ogromnie miło, kiedy nasze proekologiczne działania spotykają się z Waszym uznaniem. Jednym z wydarzeń minionego roku, które będziemy wspominać szczególnie ciepło, był „Wieczór Dewelopera 2019”, w trakcie którego otrzymaliśmy nagrodę „Eco Awangarda” za pionierskie działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Dziękujemy i zapowiadamy kontynuację!  

Decyzje, które podejmujemy dziś, mają wpływ na życie przyszłych pokoleń, dlatego w Skanska zawsze będziemy dążyć do tego, by nasze projekty spełniały wszystkie rygorystyczne kryteria dotyczące jakości, zdrowia, środowiska i bezpieczeństwa. 

Odpowiadamy na różne potrzeby 

 Cieszy nas, że temat budownictwa uniwersalnego i znoszenia barier architektonicznych zyskuje coraz więcej uwagi. Wierzymy, że należy nieustannie aktualizować wiedzę dotyczącą dostępnych rozwiązań, mogących w maksymalnym stopniu ułatwić poruszanie się po inwestycjach osobom z różnymi potrzebami (rodzicom z dziećmi, młodym ludziom lubiącym aktywny tryb życia, osobom starszym i z niepełnosprawnościami – poruszającym się na wózku, niewidomym, słabowidzącym czy niesłyszącym).  

Certyfikat „Obiekt bez barier”, przyznawany przez Fundację Integracja, to znak dostępności i inkluzywności architektonicznej wskazanego obiektu. Warunkiem jego uzyskania jest otrzymanie pozytywnego wyniku audytu. Do tej pory certyfikat ten otrzymało ponad 100 obiektów architektonicznych, m. in. Pałac Prezydencki, Rezydencja Prezydenta RP Belweder, Miasteczko Orange, CH Arkadia, Lotnisko Chopina, placówki banku PKO BP czy Poczty Polskiej.  

Holm House 1 to pierwszy certyfikowany budynek mieszkalny w Polsce. Nie tylko przestrzenie wspólne projektu zostały zaprojektowane tak, by odpowiadać osobom o specjalnych wymaganiach – poszliśmy o krok dalej – 40% mieszkań można dostosować według indywidualnej potrzeby. Inwestycja zdobyła uznanie w 4 Buildings Awards 2019 – konkursie, którego misją jest promocja nowoczesnego budownictwa, zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Plebiscyt wyróżnia postępowe inwestycje, nowatorskie technologie oraz ludzi z wizją. Osiedle Holm House zwyciężyło w kategorii „Projekty – Budynek mieszkalny / budynek wielorodzinny”. 

Budujemy z korzyścią dla społeczeństwa 

Nasze wartości stanowią fundament naszych działań i są wyrazem tego, kim jesteśmy, jak postępujemy i w co wierzymy. Za każdym z naszych projektów stoi zespół wspaniałych ludzi, którym przyświeca wspólny cel – budować z korzyścią dla społeczeństwa.  

Jedną z takich osób jest Agnieszka Karwala – menadżer projektu w spółce mieszkaniowej Skanska Polska, która podczas „Forum Odpowiedzialnego Biznesu 2019” odebrała nagrodę w kategorii „Ludzie, którzy zmieniają biznes” za mądre i prospołeczne podejście do budownictwa mieszkaniowego. To właśnie dzięki inicjatywie Agnieszki w 2018 roku oddaliśmy pierwsze w Polsce osiedle z certyfikatem „Obiekt bez barier” – wspomnianą wyżej inwestycję Holm House. Więcej o projekcie dowiecie się z naszego filmu: https://bit.ly/30g8k3v 

Byliśmy obecni również w prestiżowej publikacji Forum Odpowiedzialnego Biznesu – raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce”. W tegorocznej edycji znalazło się aż 17 przykładów dobrych praktyk spółek Skanska, z czego aż 7 zrealizowanych przez nas – spółkę mieszkaniową. W zestawieniu nie zabrakło naszego bloga, figurującego wśród najlepszych inicjatyw z zakresu CSR w kategorii „Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej”. Na tym nie koniec dobrych wspomnień związanych z tym wydarzeniem. Tygodnik POLITYKA wspólnie z firmą doradczą Deloitte i Forum Odpowiedzialnego Biznesu już po raz ósmy przyznali Listki CSR Polityki – wyróżnienia dla najbardziej odpowiedzialnych i zaangażowanych firm. Zostaliśmy nagrodzeni w kategorii „Projekty i działania wspierające 5 Celów (7, 9, 12, 13 i 14) Zrównoważonego Rozwoju (SDG’s)” za porozumienie z Danfoss Poland na rzecz zmniejszenia zużycia energii w budynkach. 

Chcemy, by nasze działania miały pozytywny wpływ na przyszły – przyjazny i dostępny – kształt miast. Rok 2020 z pewnością będzie czasem mnóstwa pomysłów, wyzwań i zwrotów akcji, jednak jedno pozostanie niezmienne: to, czego się podejmiemy, będzie realizowane w sposób zgodny z naturą i z poczuciem odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. 

Agnieszka Karwala
CSR
Eco Avangarda
FOB
green
Holm House
Polityka
Skanska

|

Mogą Ci się spodobać

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz