Architektura i design
Anna Strożek
|
2 stycznia 2020
Ach! Kto z nas choć raz nie słyszał opowiadanych z epickim rozmachem anegdot dotyczących perypetii remontowych! Rozbudowy, przeróbki, wykończenia, naprawy – każdy z tych elementów może zamienić się w opowieść o heroicznych zmaganiach z materią. Mamy nadzieję, że nasz cykl #Zapytaj Eksperta uchroni Was przed wcieleniem się w bohaterów jednej z takich legend!
W dzisiejszym materiale na Wasze pytania odpowiedział Karol Chudzik, lider projektu w spółce mieszkaniowej Skanska Polska.
Jeżeli kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, ale chcemy mieć wpływ na układ pomieszczeń, to wtórny podział mieszkania najlepiej dokonać na już etapie budowy budynku. O tym, jak ostatecznie ma wyglądać rzut przyszłego mieszkania, warto pomyśleć jak wcześniej. Trzeba rozważyć wszystkie możliwe warianty, „za i przeciw” odnośnie dodatkowych ścianek, gniazdek czy miejsc na lampę, tak aby ostatecznie uzyskać swój ideał
Zmiany, które możemy wprowadzić:
Czego nie możemy zmieniać w układzie mieszkania:
Decyzję o natrysku bez brodzika najlepiej podjąć jeszcze na etapie projektu domu. W takiej łazience trzeba bowiem zostawić odpowiedniej wysokości zapas na wszystkie warstwy podłogi i spadek, aby po wykonaniu natrysku podłoga łazienki była na tym samym poziomie co podłoga innych pomieszczeń. Należy pozostawić przynajmniej 15-centymetrowy zapas wysokości. To dodatkowe miejsce jest konieczne, aby zmieścić podłączenie do kanalizacji oraz odpływ z syfonem. Elementy przyłączeniowe muszą być zagłębione na co najmniej 10 cm od powierzchni dna natrysku. W kierunku odwodnień należy wykonać spadek (przy liniowym z jednej lub dwóch stron zależnie od umiejscowienia kanału prysznicowego, przy punktowym z czterech – do każdego brzegu kratki, tzw. spływ kopertowy). Spadek powierzchni wylewki oraz podłogi w obrysie strefy natryskowej powinien wynosić:
Gdy wszystkie podkłady (jastrychy) w domu zostały już wykonane na jednym poziomie i tworzą jedną płaszczyznę, wtedy wysokość podkładów trzeba zróżnicować i dostosować do grubości wybranych pokryć podłogowych tak, aby po wykonaniu stanowiły jeden poziom. Trzeba wykonać wylewki poziomujące pod materiały cieńsze. Warto pamiętać, że tego typu wylewka i tak jest niezbędna pod niektóre rodzaje pokryć podłogowych, jak np. wykładziny PCV czy panele winylowe (LVT). Jej brak może spowodować odznaczenie się ziaren piasku z podkładu na powierzchni wykładziny.
***
Śledźcie nasze konto na Facebooku, gdzie będziemy na bieżąco informować o tym, jakie ciekawe rozwiązania pojawiają się na naszych osiedlach. Macie więcej pytań? Piszcie do nas!
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
Odpowiedz na komentarz