Architektura i design

Stawiasz lub remontujesz dom? A może kupiłeś mieszkanie i przed Tobą procedura odbioru? W głowie mnożą Ci się tysiące pytań? #ZapytajEksperta

Anna Strożek

|

2 stycznia 2020

Ach! Kto z nas choć raz nie słyszał opowiadanych z epickim rozmachem anegdot dotyczących perypetii remontowych! Rozbudowy, przeróbki, wykończenia, naprawy – każdy z tych elementów może zamienić się w opowieść o heroicznych zmaganiach z materią. Mamy nadzieję, że nasz cykl #Zapytaj Eksperta uchroni Was przed wcieleniem się w bohaterów jednej z takich legend! 

W dzisiejszym materiale na Wasze pytania odpowiedział Karol Chudzik, lider projektu w spółce mieszkaniowej Skanska Polska.

Iza: Jak najlepiej przeprowadzić wtórny podział mieszkania? Czy możliwe jest stawianie nowych ścian oddzielających pomieszczenia na własną rękę? Na co zwrócić uwagę dokonując takich zmian?

Jeżeli kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, ale chcemy mieć wpływ na układ pomieszczeń, to wtórny podział mieszkania najlepiej dokonać na już etapie budowy budynku. O tym, jak ostatecznie ma wyglądać rzut przyszłego mieszkania, warto pomyśleć jak wcześniej. Trzeba rozważyć wszystkie możliwe warianty, „za i przeciw” odnośnie dodatkowych ścianek, gniazdek czy miejsc na lampę, tak aby ostatecznie uzyskać swój ideał

Zmiany, które możemy wprowadzić:

  • Ścianki działowe: w zasadzie swobodnie możemy ingerować w ich układ, przesunąć całą, wyburzyć fragment czy wprowadzić nową. Za ich pomocą możemy kształtować preferowany rozkład pomieszczeń.
  • Drzwi wewnętrzne: w ścianach działowych istnieje możliwość zmiany ich lokalizacji, zamurowania czy powiększenia otworu. Główne drzwi wejściowe prowadzące z klatki schodowej do mieszkania, nie podlegają żadnym zmianom.

Czego nie możemy zmieniać w układzie mieszkania:

  • Bezwzględnie nie można ingerować w układ głównej konstrukcji budynku. Nie ma możliwości przestawienia ściany nośnej lub słupa, a także ich chociaż częściowego wyburzenia.
  • Zmian lokatorskich nie można wprowadzać w zewnętrznych elementach budynku takich, jak choćby przesunięcie okna lub zmiana jego wielkości.
  • Piony instalacyjne wod-kan, c.o., wentylacji: musimy zaakceptować ich przebieg i nie możemy wprowadzać zmian. Są to elementy biegnące przez wszystkie kondygnacje, przecinające stropy. Zostały one przewidziane i odpowiednio zlokalizowane już w projekcie budowlanym.
  • Inne zmiany, które byłby istotne w rozumieniu prawa budowanego: jak chociażby zmiana sposobu użytkowania części mieszkania polegająca np. na wydzieleniu jednego pokoju na gabinet kosmetyczny.

Tomasz: Zastanawiam się nad montażem kabiny prysznicowej walk-in – jak wysoka powinna być posadzka, żeby skutecznie zamontować odpływ? Jaki powinien zostać wywołany spadek? Czy robi się to regulując grubość warstwy kleju pod płytkami?

Decyzję o natrysku bez brodzika najlepiej podjąć jeszcze na etapie projektu domu. W takiej łazience trzeba bowiem zostawić odpowiedniej wysokości zapas na wszystkie warstwy podłogi i spadek, aby po wykonaniu natrysku podłoga łazienki była na tym samym poziomie co podłoga innych pomieszczeń. Należy pozostawić przynajmniej 15-centymetrowy zapas wysokości. To dodatkowe miejsce jest konieczne, aby zmieścić podłączenie do kanalizacji oraz odpływ z syfonem. Elementy przyłączeniowe muszą być zagłębione na co najmniej 10 cm od powierzchni dna natrysku. W kierunku odwodnień należy wykonać spadek (przy liniowym z jednej lub dwóch stron zależnie od umiejscowienia kanału prysznicowego, przy punktowym z czterech – do każdego brzegu kratki, tzw. spływ kopertowy). Spadek powierzchni wylewki oraz podłogi w obrysie strefy natryskowej powinien wynosić:

  • co najmniej 2,5% (2,5 cm/1 m) w kierunku odpływu liniowego,
  • 1,5% (1,5 cm/1 m) w kierunku odpływu punktowego.

Roman: W jaki sposób uzyskać ten sam poziom podłóg w lokalu, w którym posadzki są już wylane? W łazience, wiatrołapie i w miejscu aneksu kuchennego będzie terakota, a w salonie panele podłogowe. Czy wysokość podłogi można wyregulować dobierając np. odpowiednio wysoki podkład pod panel? 

Gdy wszystkie podkłady (jastrychy) w domu zostały już wykonane na jednym poziomie i tworzą jedną płaszczyznę, wtedy wysokość podkładów trzeba zróżnicować i dostosować do grubości wybranych pokryć podłogowych tak, aby po wykonaniu stanowiły jeden poziom. Trzeba wykonać wylewki poziomujące pod materiały cieńsze. Warto pamiętać, że tego typu wylewka i tak jest niezbędna pod niektóre rodzaje pokryć podłogowych, jak np. wykładziny PCV czy panele winylowe (LVT). Jej brak może spowodować odznaczenie się ziaren piasku z podkładu na powierzchni wykładziny.

***

Śledźcie nasze konto na Facebooku, gdzie będziemy na bieżąco informować o tym, jakie ciekawe rozwiązania pojawiają się na naszych osiedlach. Macie więcej pytań? Piszcie do nas!

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz