Lagom w praktyce

O bezpieczeństwie nigdy za wiele!

Anna Strożek

|

31 grudnia 2019

Za nami kolejny rok obfitujący między innymi w działania edukacyjne, których celem było podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń oraz sposobów na ich unikanie.

Bezpieczni u siebie – coś dla najmłodszych

Dzieciństwo to najlepszy moment na kształtowanie bezpiecznych i odpowiedzialnych postaw, a poprzez zabawę najłatwiej w praktyczny sposób utrwalać pozytywne wzorce zachowań. Dlatego nasz zespół już czwarty rok realizuje kampanię społeczno-edukacyjną „Bezpieczni w domu i w mieszkaniu”.

Chcemy pokazać najmłodszym, że proste czynności, takie jak sprzątanie po sobie zabawek, wytarcie mokrej podłogi w łazience, czy niezbliżanie się do urządzeń elektrycznych bez asysty dorosłych, mogą zapobiegać późniejszym, nieprzyjemnym konsekwencjom i sprawić, że nasz dom będzie po prostu bezpieczniejszy.

Oglądając perypetie Pani Jadwigi Nieład-Niedbały, jej sąsiada – Pana Tomasza Miarki oraz niesfornego kota Leona, dzieci dowiadują się jakie są możliwe źródła wypadków w domu i jak im zapobiegać. Bajkowi bohaterowie pokazują w swoich spektaklach również jak udzielać pierwszej pomocy i wezwać pogotowie czy straż pożarną. 

Od początku trwania naszej akcji przeszkoliliśmy już ponad 4000 dzieci. A szkoły podstawowe, w których wystawialiśmy spektakle, wyposażyliśmy w odblaski, apteczki lub magnesy z numerami alarmowymi oraz edukacyjne książeczki do kolorowania. 

Bezpieczni u siebie – coś dla dorosłych

Również starsi odbiorcy naszych działań mogli w tym roku znaleźć coś dla siebie. Zapraszając do współpracy ekspertów z różnych dziedzin, przygotowaliśmy cykl publikacji, które poruszały szeroko rozumianą tematykę bezpieczeństwa. Poniżej znajdziecie odnośniki do polecanych tekstów:

⇒ W sytuacji ograniczonej możliwości orientacji tracimy poczucie kontroli – rozmowa z Bartoszem Czarneckim: https://bit.ly/2tqB39f 

Skoro już w skali mikro uwarunkowania przestrzenne mają tak istotny wpływ na zachowanie ludzi, jak kształtuje się dynamika w skali makro, kiedy mówimy o projektowaniu przestrzeni użytkowych i architekturze? Między innymi o tym rozmawialiśmy z dr hab. inż. arch. Bartoszem Czarneckim – architektem i urbanistą, profesorem Politechniki Białostockiej, kierownikiem Pracowni Urbanistyki i Planowania Przestrzennego oraz dyrektorem Instytutu Architektury i Urbanistyki tamże. 

⇒ Bezpieczni u siebie, czyli o wyobraźni, ograniczaniu ryzyka i odpowiednich zabezpieczeniach: https://bit.ly/356daAX

Postanowiliśmy sprawdzić, na jakie rozwiązania stawiają projektanci dzisiejszych osiedli i dowiedzieć się, na co warto zwrócić uwagę, poszukując nowego mieszkania.

⇒ Otaczająca nas przestrzeń kształtuje nasze samopoczucie – rozmowa z Olgą Strużyną-Mazurkiewicz: https://bit.ly/2F23m0v 

Czy odpowiednio zaprojektowana przestrzeń może pomóc w redukcji stresu, a nawet w powrocie do zdrowia w trakcie poważniejszych chorób? Między innymi na to pytanie odpowiedziała nam Olga Strużyna-Mazurkiewicz:

– psycholog dizajnu, która pod marką Space with Love doradza jak zaaranżować wnętrza wspierające rozwój osobisty i zdrowie;

– redaktorka i fotoedytorka w magazynie Dobre Wnętrze, z którym jest związana już 12 lat;

– autorka tekstów dla miesięcznik Architektura Murator;

– kuratorka wystawy „Projektowanie z empatią”, prezentowanej na Lodz Design Festival 2019 w łódzkim Art_Inkubatorze.

⇒Odetchnij we własnym mieszkaniu: https://bit.ly/2Q8IevT 

Czy wiecie, że powietrze w mieszkaniu może być nawet o 70 proc. bardziej zanieczyszczone, niż to na zewnątrz? Co zatem zrobić, by na własnej kanapie móc odetchnąć pełną piersią? Odpowiedzi w artykule, w którym przeczytacie, między innymi, o nawiewnikach okiennych, filtrach antyalergicznych i czujnikach jakości powietrza.

Bezpiecznego roku!

Zaangażowanie i zadowolenie uczestników naszych akcji to dla nas źródło ogromnej satysfakcji, które sprawia, że z roku na rok jeszcze bardziej chcemy dzielić się wiedzą w jak najciekawszy dla odbiorców sposób. Weszliśmy w nowy, 2020, rok z energią do poruszania kolejnych ważnych tematów — także tych dotyczących szerokopojętego bezpieczeństwa. Naszym celem pozostaje podsuwanie Wam informacji i rozwiązań, które pomogą Wam żyć spokojniej, zdrowiej i coraz bardziej w duchu green 🙂  

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz