Awareness of society’s impact on climate change continues to grow each year. At the heart of responsible change lie the choices and decisions we make. That is why, at Skanska, our approach to sustainability is built on three key pillars:
At the Skanska Group, we have committed to reducing our greenhouse gas emissions, for which we are responsible, by 50 per cent by 2030, and to achieving net zero emissions by 2045. Enhancing the energy efficiency of buildings is one of our core design objectives. Our residential developments are designed not only to offer a high level of comfort in use, but also with careful consideration of their carbon footprint across the entire life cycle of the building.
stanowią skuteczną barierę przed niebezpiecznymi dla zdrowia cząsteczkami pyłu typu PM10 i PM2,5. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania posiadanie w domu oczyszczacza powietrza nie jest już konieczne.
System automatyki mieszkaniowej, dzięki któremu mieszkańcy mają możliwość kontroli zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej z poziomu aplikacji w telefonie.
Centrala może być dodatkowo wyposażona w przycisk do odcięcia wody w mieszkaniu, a także inteligentne liczniki zużycia energii elektrycznej i cieplnej, przeliczające zużycie na ślad węglowy konkretnego mieszkania.
Energia, którą w ten sposób pozyskują mieszkańcy, służy do oświetlania części wspólnych budynku: garaży, klatek schodowych i korytarzy. Dzięki temu, koszty utrzymania wspólnoty są niższe.
Każda z naszych inwestycji wyposażona jest w zewnętrzny czujnik Airly monitorujący jakość powietrza w promieniu osiedla. Tym sposobem staramy się podnosić świadomość w zakresie jakości powietrza zewnętrznego, ponieważ ma to niebagatelny wpływ na nasze zdrowie.
Na naszych osiedlach zebraną deszczówkę wykorzystujemy przede wszystkim do podlewania zieleni, jak i mycia rowerów, butów, narzędzi. W tym celu montujemy ogólnodostępne, zasilane wodą opadową myjki-kraniki.
Zrównoważone źródło ciepła, wytwarzające energię na cele przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku. Dzięki zastosowaniu zrównoważonych źródeł, redukowane jest zużycie energii sieciowej.
Nasze osiedla wyposażone są w stacje do ładowania pojazdów elektrycznych.
Przed przystąpieniem do procesu budowlanego wykonujemy szereg specjalistycznych analiz, z udziałem nie tylko geologów, ale też ekologów i ornitologów. Ich ekspertyzy pozwalają na odpowiedzialne dobranie ostatecznej wersji projektu oraz zachowanie rodzimych gatunków roślin.
Dbamy o wszystkich mieszkańców naszych osiedli. Zapewniamy schronienie zarówno ptakom jak i owadom.
Już na etapie szukania terenu pod zabudowę zwracamy uwagę na wiele czynników umożliwiających życie z poszanowaniem środowiska naturalnego. Na przykład na dostęp do środków komunikacji miejskiej czy ścieżek rowerowych. Pozwala to przyszłym mieszkańcom naszych osiedli na alternatywny i zaangażowany ekologicznie wybór środków transportu, a co za tym idzie – redukcję smogu i hałasu w mieście.
Ledowe oświetlenie oraz czujniki ruchu pozwalają na optymalne zużycie energii elektrycznej, wtedy kiedy faktycznie jest potrzebna.
Stworzenie wspólnej oraz dostępnej przestrzeni na jednoślady mieszkańców.
W trakcie procesu budowlanego zobowiązujemy się do recyklingu odpadów w 97%. Dążymy do tego, aby gospodarka wytwarzanymi przez nas odpadami odbywała się w obiegu zamkniętym (ang. circular economy).
Realizacja procesu budowlanego przy wykorzystaniu energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, poprzez podpisywanie zrównoważonych umów z dostawcami.
Wszystkie elementy drewniane (np. ławki, okna) na naszych inwestycjach posiadają certyfikat FSC, potwierdzający legalne źródło pochodzenia drewna, dzięki czemu zapobiegamy nielegalnym wycinkom lasów.
Jest klarowną informacją o naszej proekologicznej postawie w takich obszarach jak zarządzanie placem budowy, zdrowe i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, używane materiały, odpady, poszanowanie terenu, zanieczyszczenia oraz innowacja. Jeśli nasza inwestycja przejdzie pozytywny audyt, daje nam to oraz naszym klientom pewność, że mieszkanie i całe osiedle spełniają najwyższe normy jakościowe obejmujące w dużej mierze przede wszystkim troskę o środowisko.
Budynki, które tworzymy zgodnie z normami certyfikacji “Obiekt bez barier” pozbawiamy barier architektonicznych. Obok schodów prowadzących do osiedla budujemy również podjazdy. Brak progów, lub progi bardzo niskie, odpowiednia przestrzeń manewrowa itp. – to charakteryzuje wszelkie wejścia w naszych domach: do klatek schodowych, wind, na balkony, czy do lokali usługowych.