Ekologiczne mieszkanie

22.11.2020r.

Mieszkanie, które samo walczy ze smogiem

Z roku na rok dużo częściej i głośniej mówi się o smogu. Mimo coraz większej wiedzy i świadomości ryzyka utraty zdrowia z powodu zanieczyszczonego powietrza, niewiele jesteśmy w stanie sami zrobić, by poprawić jego ogólną jakość w mieście. Możemy jednak zadbać o czyste powietrze we własnym mieszkaniu. Możemy chroniąc nas i naszych najbliższych przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń.

Mieszkania wybudowane z myślą o Twoim zdrowiu

Deweloperzy są coraz bardziej świadomi i odpowiedzialni, dlatego na nowo powstających osiedlach instalują różne rozwiązania poprawiające komfort. Na przykład na Osiedlu Mickiewicza, w etapie III oraz IV jego rozbudowy, czy na osiedlu Holm House, podczas III etapu jego powstawania, zainstalowaliśmy w pełni automatyczne nawiewniki antysmogowe i antyalergiczne. Stanowią one skuteczną barierę przed niebezpiecznymi dla zdrowia cząsteczkami pyłu typów PM10 i PM25, równocześnie zapewniają też odpowiednią cyrkulację powietrza w mieszkaniu. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania posiadanie w domu oczyszczacza powietrza nie jest już konieczne. To również świetne rozwiązanie dla alergików negatywnie odczuwających pylenie roślin wiosną i latem. Co ważne, nawiewniki zapewniają odpowiednią przepuszczalność powietrza, ale bez wyziębiania pomieszczeń.

Na eko osiedlach można znaleźć także zewnętrzne czujniki jakości powietrza połączone z aplikacją mobilną. Dzięki nim mieszkańcy w prosty sposób mogą sprawdzić stężenie szkodliwych substancji w najbliższym otoczeniu swojego osiedla. Zwłaszcza w okresie zimowym warto zwracać uwagę na to, czy normy jakości powietrza nie zostały danego dnia przekroczone. Wtedy lepiej zrezygnować z otwierania okien oraz wietrzenia pomieszczeń i poczekać, aż sytuacja się ustabilizuje. Fundatorami takich czujników są często instytucje lub prywatne firmy, które wykazują troskę o budowanie świadomości mieszkańców miast w kwestii dbania o środowisko i własne zdrowie. W aplikacji łatwo sprawdzić, która firma dba o czujność mieszkańców w zakresie jakości powietrza w ich najbliższym otoczeniu.

Zielone części naszych osiedli, takie jak skwery, patia, ogrody, parki, pełnią zarówno funkcję rekreacyjną, jak również poprawiają jakość powietrza. Wszystko za sprawą odpowiednio dobranej roślinności o zwiększonej efektywności filtracji. Zagospodarowanie takich terenów jest dokładnie przemyślane przez dewelopera, a flora starannie wyselekcjonowana, by nie tylko umilała chwile odpoczynku, ale także pozytywnie wpływała na zdrowie i komfort mieszkańców.

Mieszkanie walczące ze smogiem
Smog w mieszkaniu znacznie szkodzi również zwierzętom domowym
Brak smogu w mieszkaniu wpływa na pozytywne samopoczucie mieszkańców

Oczyszczacze powietrza na ratunek

Jeśli mieszkanie nie jest wyposażone w nawiewniki antysmogowe, warto skorzystać z oczyszczaczy powietrza. Dzięki dokładnej filtracji oczyszczacz usuwa większość szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń takich jak smog, alergeny, brzydkie zapachy czy roztocza. A to z kolei wpływa nie tylko na nasze samopoczucie na co dzień, ale również długotrwale przekłada się na nasze zdrowie. Wybierając odpowiedni model warto zwrócić uwagę na liczbę na filtrze HEPA. Im będzie ona wyższa, tym lepiej urządzenie poradzi sobie w walce z uciążliwymi i szkodliwymi pyłami. Przydatny może okazać się również filtr przedwstępny, wyłapujący większe zanieczyszczenia, oraz filtr węglowy, który wyeliminuje nieprzyjemne zapachy w domu. Oczyszczacze mogą także nawilżać powietrze, wpływając na komfort przebywania we wnętrzach. Oprócz tego, że nowoczesne modele są ciche i energooszczędne, to ich wygląd i design jest coraz bardziej minimalistyczny i elegancki. Dzięki temu bez problemu wpasują się w styl mieszkania.

Naturalne filtry – rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe - ważny element w walce ze smogiem w mieszkaniu

Nie dość, że wyglądają pięknie, ożywiają i ocieplają każde wnętrze, to jeszcze w naturalny sposób oczyszczają powietrze. Dobrze dobrana roślina jest w stanie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. Skutecznie pochłania dwutlenek węgla oraz niektóre szkodliwe toksyny, jak benzen, amoniak i formaldehyd. Szczególnie polecanymi roślinami są tu epipremnum złociste, skrzydłokwiat, wężownica, zielistka, palma areka, aglonema, zamiokulkas zamiolistny.

Należy jednak bardzo uważać i większość z nich stawiać w miejscach, w których dzieci i zwierzęta nie będą mieć z nimi kontaktu. Pochłaniają one bowiem toksyny z powietrza i przetwarzają je wewnątrz liści, tym samym mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Rośliny doniczkowe - ważny element w walce ze smogiem w mieszkaniu

Zwróć uwagę na kurz

Ekologiczne mieszkania firmy Skanska

Nierówny przeciwnik w czasie każdej domowej walki, nie tylko z nieporządkiem, ale i ze smogiem, to kurz! W sezonie grzewczym, jesienno-zimowym, kiedy smog intensywniej dostaje się do naszych domów, warto jeszcze dokładniej i częściej wycierać kurze oraz odkurzać podłogi. Pamiętaj także, aby odświeżać inne przedmioty, które mogą gromadzić zanieczyszczenia (zasłony, suszone kwiaty, koce). Kurz najlepiej wycierać przy pomocy zwilżonej ściereczki. Jeśli chcesz uniknąć częstego stosowania drażniących układ oddechowy, chemicznych środków czyszczących, polecamy przygotować własny, naturalny płyn – wodę z octem lub sodą.

Za sprawą tych kilku zmian w Twoim wnętrzu, i zastosowaniu przez nas, już na etapie budowy rozwiązań, które pomogą w codziennej walce ze smogiem, możesz spokojnie odetchnąć z ulgą we własnym mieszkaniu. Ciesz się czystym, zdrowym powietrzem!

 

Zajrzyj na naszego bloga

Ekologiczne mieszkania firmy Skanska