Architektura i design

Kolor, z którym nie zwariujesz

Anna Strożek

|

7 maja 2015

Sezon wiosennych remontów powoli się rozpoczyna.  Szybkim sposobem na odświeżenie mieszkania jest zmiana koloru ścian. Wybór barwy to skomplikowana sprawa, a na decyzje często ma wpływ… psychologia.

Mimo tego, że nie ma dokładnych badań na temat wpływu kolorów na samopoczucie człowieka, psychologowie twierdzą, że za pomocą koloru możemy wpływać na nasz nastrój. Medycyna wschodu od tysięcy lat stosuje koloroterapię w leczeniu zaburzeń psychicznych. Jak dobrać barwy do pomieszczenia, by dobrze czuć się we wnętrzu? Co mówią nam kolory i jak na nas wpływają?

Kolorem sezonu jest miedziany oranż. To połączenie pomarańczy, ceglanej czerwieni i żółci – te kolory symbolizują radość, siłę, przywodzą na myśl wakacje i plaże skąpane w słońcu. To kolory energii i ciepła. Potrafią jednak przytłaczać i powinny otaczać się nimi osoby stabilne emocjonalnie i z silną osobowością. Dobrze zrównoważyć je klasyczną bielą. Jeśli nie czujecie się dobrze w otoczeniu miedzianego oranżu i pokrewnych barw, sprawdźcie, jaki wpływ na człowieka mają inne kolory.

BIAŁY

To kolor czystości i przestrzeni. Białe wnętrze może wspomagać naszą kreatywność. To dobry kolor dla aktywnych, artystycznych i zdecydowanych dusz, które wiedzą jak kierować swoim życiem. Z drugiej strony – może dać poczucie szpitalnej sterylności, nijakości. Nie jest wskazany dla osób samotnych.  

CZARNY

To kolor mistycyzmu i magii. Przeznaczony dla silnych osobowości z genem przywództwa. To także kolor ochrony, dający poczucie stabilności. Jednak może powodować przygnębienie i wzmagać uczucie alienacji. Niewskazany dla osób niepewnych siebie i z tendencją do depresji.

ŻÓŁTY

Kolor słońca i optymizmu. Przywołuje na myśl lato, dodaje energii. Jest swoistego rodzaju zastrzykiem pewności siebie i radości. Pomaga rozładować napięcie i łagodzi konflikty. Nadmiar może spowodować irytację i pogorszyć samopoczucie. Niewskazany dla osób niestabilnych emocjonalnie, mających problemy z podejmowaniem decyzji.

RÓŻOWY

Kolor romansu i uczucia. Sprzyja polepszeniu relacji, wzbudza sympatię i tworzy nić porozumienia. Oznacza także potrzebę zainteresowania i współczucia.Może jednak przytłaczać i jest niewskazany dla osób z problemami emocjonalnymi. Symbolizuje ludzi romantycznych, pewnych siebie i lubiących ryzyko.

CZERWONY

Symbolizuje miłość, ogień i pewność siebie.  Wzmacnia wolę walki, dodaje energii i siły. Dobry dla niezdecydowanych, powolnych i przemęczonych osób. Przesyt może jednak powodować rozdrażnienie i nerwowość. Niewskazany dla choleryków i osób podatnych na stres

NIEBIESKI

Jest symbolem opanowania i spokoju. Pobudza do pracy, relaksuje. Jest jednak zimna barwą. Może być przygnębiający i powodować zdenerwowanie. Wskazany dla osób mających trudności z podejmowaniem decyzji, potrzebujących relaksu i odpoczynku. 

ZIELONY

Kolor natury. Daje poczucie relaksu i bezpieczeństwa. Zalecany dla nadaktywnych. Zwiększa poczucie optymizmu, wiarę we własne umiejętności i zachowanie jasności osądów. Niewskazany dla zmęczonych i potrzebujących energii. Może przyczynić się do powolności, bierności i prokrastynacji.

BRĄZOWY

To symbol relaksu w otoczeniu natury. Kolor bezpieczeństwa i ciepła. W nadmiernej ilości może jednak przygnębiać. Wskazany dla potrzebujących stabilizacji. Sprzyja budowaniu harmonii, tworzy atmosferę spokoju. 

mieszkanie
mieszkanie skanska
Skanska
wnętrze

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz