Lagom w praktyce

„Ekomiasta przyszłości” – o książce napisanej przez dzieci dla dzieci i dorosłych

Anna Strożek

|

12 października 2018

W ubiegłym roku w Polsce ukazało się ponad 36 tysięcy tytułów książek, podaje Biblioteka Narodowa. Oznacza to, że w ciągu ostatnich trzech lat produkcja wydawnicza liczona w tytułach zwiększyła się o 10 proc. Ile książek przeczytaliście Wy? Tym razem podsyłamy lekturę obowiązkową – „Ekomiasta przyszłości” to pozycja inspirowana zieloną wyobraźnią młodych literatów, książka napisana przez dzieci dla dzieci i dorosłych.

Komiksy, opowiadania i wiersze, w sumie 19 autorskich prac, które mimo nieco futurologicznych wizji mogą być przyczynkiem do tworzenia zielonej rzeczywistości. Jak znalazły się w jednej książce? To efekt kampanii społeczno- edukacyjnej przeprowadzonej przez spółkę mieszkaniową Skanska i połączonej z konkursem literackim „Bambini Litera – dzieci piszą”. Tematem przewodnim była ekologia. Skąd taki pomysł?

– Analiza danych satelitarnych z ostatnich 40 lat udowodniła antropogeniczność globalnego ocieplenia. I nie chodzi jedynie o średnioroczną temperaturę na Ziemi, ale także sezonowe zmiany klimatu. Ekosystem zmienia się co prawda powoli, ale jako odpowiedzialna spółka mieszkaniowa nie chcemy się temu biernie przyglądać. Korzystając z naszych zasobów i doświadczenia w zakresie zielonego budownictwa, zorganizowaliśmy eko kampanię angażującą dzieci do postawienia pierwszych zielonych kroków – tłumaczy Anna Strożek, koordynator kampanii, Skanska Residential Development Poland. – W ten sposób pokazujemy, że społeczna odpowiedzialność naszego biznesu nie kończy się w granicach brył budynków, które budujemy – dodaje.

O tym przeczytacie w książce

Zgodnie z zieloną wyobraźnią młodych literatów będziemy żyć w miastolasach, mieszkać w drzewodomach, a nasze odkurzacze smogu zajmą się przetwarzaniem brudu w cegły, z których zbudujemy mosty. Telefony podładujemy osobistym akumulatorem, a kwiaty na balkonie podlejemy wodą z deszczówki. Przed warzywniakami będą stały rowery stacjonarne – kręcenie pedałami wprawi w ruch wyciskarkę do owoców, a my ugasimy pragnienie świeżutkim sokiem. Głodni? Potrawy, zamiast na talerzach, będą serwowane na liściach.

Jeśli podejrzewacie, że wizje przyszłości przeplatają się z tym, co dla środowiska możecie zrobić już teraz, jesteście na dobrym tropie, bo „Bambini Litera – dzieci piszą”, to kampania będąca kolejnym krokiem w stronę propagowania odpowiedzialnej postawy. Publikacja „Ekomiasta przyszłości” jest jej zwieńczeniem.

Idea książki obejmuje otwartą formę – teksty laureatów zostały opatrzone zadaniami wizualnymi, które angażują i inspirują do podejmowania zielonych wyzwań. Jednocześnie proponowane ćwiczenia udowadniają, że ekologia na co dzień to prawdziwa frajda.

A co na temat książki mówią sami autorzy i ich najbliżsi?

– Cała rodzina już obdarowana. Babcie miały łzy w oczach, my zresztą też. Książki są cudowne, papier rewelacyjny. Najgenialniejsze jest to, że opowiadanie Tosi jest wydrukowane z jej ilustracjami, jej pismem – tymi słowami za publikację podziękował Pan Marcin, tata Antosi, jednej z laureatek konkursu „Bambini Litera – dzieci piszą”.

[ngg src=”galleries” ids=”1″ display=”basic_slideshow”]

Ekologiczny portret Polaków

Statystyczny Polak wytwarza rocznie około 300 kg śmieci, a w budynkach opalanych węglem mieszka jedna trzecia mieszkańców naszego kraju. 70% z nas ma świadomość, że codzienne wybory mają wpływ na ekologię. To jednak wciąż za mało. Tymczasem jeśli każdy Europejczyk zdecydowałby się stosować oświetlenie typu LED, ograniczenie emisji dwutlenku węgla byłoby równie duże, jak w przypadku wyłączenia 35 średnich elektrowni węglowych.

To pokazuje jak ważna, z punktu widzenia środowiska naturalnego, jest proekologiczna postawa. Jej wymierne korzyści będą jednak widoczne dopiero w długofalowej perspektywie. Dlatego  powinniśmy kłaść nacisk na edukację już od najmłodszych lat.

– Podjęliśmy współpracę z dziećmi, ponieważ one są naszą przyszłością, ale również patrzą na świat zupełnie inaczej niż dorośli. Nie czują ograniczeń, nie boją się fantazjować. Byliśmy bardzo ciekawi, jakie historie wymyślą. Konkurs literacki był pretekstem, by ich posłuchać. Warto było, ponieważ w głowach naszych laureatów zrodziły się genialne pomysły, które być może zrealizują się za kilka lat? Taką mamy nadzieję – dodaje Anna Strożek.

Pomysł na kampanię „Bambini Litera – dzieci piszą” zrodził się Czechach. Pierwszą polską edycję spółka Skanska rozpoczęła w listopadzie 2017 roku, a zakończyła we wrześniu bieżącego roku. Konkurs miał za zadanie odkryć młode talenty literackie, ale przede wszystkim skierować uwagę na budowanie mądrych relacji z najbliższymi i otoczeniem. Najlepsze historie opublikowano w książce „Ekomiasta przyszłości”.

Publikacja została wydrukowana na papierze produkowanym w 100% z makulatury w technologii przyjaznej dla środowiska, a dystrybuowana jest bezpłatnie. Dostępna jest także w wersji online: http://www.greenliving.byskanska.pl/nasze-wydawnictwa/

http://www.greenliving.byskanska.pl/nasze-wydawnictwa/

Bamibini Litera - dzieci piszą
ekologia
Ekomiasta przyszłości
Skanska
slow life

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz