Historia Skanska

Historia Skanska sięga roku 1887, kiedy założona została firma Aktiebolaget Skånska Cementgjuteriet zajmująca się produkcją betonowych elementów.

Wielka Brytania, Leeds 1897r.

Początki Skanska

Profil naszej działalności szybko zmienił się na budowlany, a po 10 latach otrzymaliśmy pierwsze zagraniczne zlecenie. W kolejnych latach, już w XX wieku, odegraliśmy znaczącą rolę w budowie szwedzkiej infrastruktury: dróg, zakładów produkcyjnych, biur i osiedli mieszkaniowych. 

W połowie lat 50. ubiegłego wieku Skånska Cementgjuteriet rozpoczęła działalność na rynkach zagranicznych: w Ameryce Południowej, Afryce i Azji. Od 1971 roku jesteśmy obecni w Stanach Zjednoczonych. Jest to aktualnie nasz największy rynek, a Skanska jest na nim jedną z wiodących firm budowlanych. Afryka i Azja nie są już natomiast naszymi rynkami rodzimymi. 

Od 1965 roku Skanska jest notowana na giełdzie w Sztokholmie. W 1984 roku “Skanska” stała się oficjalną nazwą naszej firmy.

Lata 90. XX wieku

W latach 90. ubiegłego wieku Skanska rozpoczęła okres ekspansji. W ciągu zaledwie kilku lat podwoiliśmy nasze przychody. Było to wynikiem zarówno wzrostu organicznego, jak i szeregu udanych akwizycji, dzięki którym Skanska stała się ogólnoświatową firmą.

XXI wiek

W ostatnich latach przenieśliśmy akcent z przychodów na zysk. Obecnie nasza działalność skoncentrowana jest na budownictwie oraz realizacji inwestycji mieszkaniowych, biurowych i infrastrukturalnych na wybranych rynkach rodzimych w Europie i Ameryce. 

Skanska w Polsce

Obecność Skanska w Polsce sięga początku lat 70. ubiegłego wieku. Zbudowaliśmy wtedy pierwsze nowoczesne hotele w naszym kraju: Forum i Victoria w Warszawie oraz suchy dok dla stoczni w Gdyni. 

W 2000 roku, po nabyciu Grupy Exbud, Polska stała się rynkiem rodzimym Skanska. Jeśli weźmiemy pod uwagę historię firm, które wchodziły w skład Grupy Exbud, możemy powiedzieć, że Skanska w Polsce to już 70 lat tradycji i doświadczenia! 

Nasze projekty w sprzedaży