Lagom w praktyce
Anna Strożek
|
13 września 2017
Skandynawskie trendy nie wychodzą z mody. Minimalistyczne wnętrza i celebrowanie chwil królują w internecie od 2016 roku. Można odnieść wrażenie, że cały świat kupował szare kanapy i dążył do szczęścia wzorując się na duńskim hygge. Przytulne chwile są jednak zastępowane przez filozofię Szwedów – lagom.
Czym jest lagom?
Samo słowo lagom oznacza coś umiarkowanego, wyważonego. Szwedzi widzą w tym słowie całą filozofię życia, która ma dać szczęście. Lagom bazuje na osiągnięciu złotego środka w każdym aspekcie życia, od urządzenia mieszkania po wydawanie pieniędzy. To założenie podobne do „mniej znaczy więcej”.
Duńskie hygge zachęcało do tworzenia intymnej atmosfery i delektowania się chwilą, najlepiej z kubkiem gorącej czekolady. Według Szwedów szczęście to równowaga. Ich filozofia nie każe jednak z niczego rezygnować. Niczego ma nam nie brakować, ale nie powinniśmy mieć za dużo. Należy dążyć do tego, żeby było w sam raz. Lagom to skromność, ale nie wyrzeczenia.
Zdjęcie: Dane Deaner
Lagom w praktyce
Dążenie do złotego środka brzmi pięknie, jednak jak zastosować je w praktyce? Warto skupić się, na rzeczach, których naprawdę potrzebujemy. Zrezygnujmy z zakupu kolejnego kubka, jeśli te, które mamy, nie mieszczą nam się w szafce. Poza tym, ilu kubków tak naprawdę potrzebujemy? Powieśmy na ścianie obraz, który ma dla nas wartość, ale nie zamieniajmy salonu w galerię sztuki.
Lagom to nie tylko ograniczenie w zakupach, ale też w innych aspektach życia. Szwedzka filozofia zachęca do szukania harmonii między pracą a czasem wolnym, spędzaniem czasu w samotności i w towarzystwie, aktywnością fizyczną a odpoczynkiem. Możemy ją zastosować w każdym aspekcie życia.
Kolejnym ważnym dla Szwedów elementem jest życie w harmonii ze środowiskiem naturalnym. Organiczne kosmetyki, ekologiczne meble, oszczędzanie energii i recykling to filary szwedzkiego podejścia do życia. Ważne jest, żeby nie wykorzystywać środowiska bardziej niż jest to konieczne. Do tego aktywność na świeżym powietrzu i mamy przepis na szczęście po skandynawsku.
Zdjęcie: Priscilla Du Preez
Istotą lagom jest to, że wszystkie zmiany możemy wprowadzać powoli: stosując ją, nie powinniśmy przeprowadzać w swoim życiu rewolucji. Wystarczy zacząć od drobnych czynności, takich jak zakręcanie wody podczas mycia zębów. Ta niewielka z pozoru zmiana, to pierwszy krok do harmonijnego życia.
Czy lagom nie wydaje się znajome? W sferze materialnej na pewno. Ograniczenie zakupów do rzeczy, które są nam naprawdę potrzebne to nic innego, jak propagowany ostatnio minimalizm, silnie związany ze skandynawską kulturą i designem. Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie również znacząco wzrasta. Wygląda na to, że społeczeństwo mimowolnie podąża na skandynawskimi trendami, nawet jeśli nie do końca jest tego świadome.
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
16 kwietnia 2025
8 kwietnia 2025
21 marca 2025
17 lutego 2025
Odpowiedz na komentarz