Architektura i design

Plakaty Skandynawskie czyli Skandynawia na Ścianie

Anna Strożek

|

29 lipca 2015

O charakterze mieszkania w dużej mierze decydują dodatki, które w nim znajdziemy. To one określają klimat panujący w domu. Potrafią ocieplić wnętrze, zmienić jego charakter i podkreślić osobowość mieszkańców. Skandynawowie, a za nimi cały świat, bardzo polubili minimalistyczne plakaty i trudno znaleźć ścianę w ich domu pozbawioną tego dodatku. Placy natomiast plakaty skandynawskie polubili na tyle, że często można je spotkać w domach czy kawiarniach.

Plakaty skandynawskie w całym domu

Plakaty w skandynawskim wnętrzu znajdziemy wszędzie. Zarówno w salonie, sypialni, jak i w łazience bądź kuchni. I nie wiszą one tylko na ścianach. Oprawione, najczęściej w czarne ramki, stoją na półkach i szafkach, a nawet podłodze.

Nie ma jednego, obowiązującego stylu ilustracji, jednak najczęściej spotykany jest minimalizm. Choć to chyba nikogo nie dziwi. Znajdziemy motywy zwierzęce (jelenie, sowy, niedźwiedzie, lisy), abstrakcje i inspirujące cytaty (często Andy’ego Warhola).

Minimalizm kontra schematy architektoniczne

Bardzo popularnym plakatem skandynawskim są oczy autorstwa Olle Ekskell’a, pojedyncze litery lub schematy architektoniczne np. metra z różnych państw świata. Polecamy też przyjrzeć się ilustracjom Teemu Järvi lub Mads’e Berg.

Jak widać również plakaty skandynawów są odzwierciedleniem skandynawskiego stylu życia. Są tutaj jacyś wielbiciele ilustracji? Co wisi u Was na ścianie?

design
scandi love
Skanska
wnętrze

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz