Lagom w praktyce

Bezpieczeństwo na wakacjach

Anna Strożek

|

8 maja 2017

Wielkimi krokami zbliża się sezon wakacyjny. W tym czasie – jak co roku – większość z nas wybierze się na wyczekiwany odpoczynek. Bez względu na to, czy wybierzemy relaks poza domem, czy zostaniemy w mieście, miejmy zawsze oczy szeroko otwarte. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zadbać o bezpieczeństwo, zarówno swoje, jak i swoich bliskich.

Chcąc wyjeżdżać z czystą głową zastanawiamy się czy zamknęliśmy okna w domu, wyłączyliśmy żelazko, zakręciliśmy wodę itp. Często jednak zapominamy o czymś ważniejszym – bezpieczeństwie. Choć wielu osobom wydaje się, że jest zupełnie odwrotnie. Dlatego warto zapoznać się z naszymi ważnymi, aczkolwiek łatwymi do zrealizowania, zasadami. I stosować je również wtedy, gdy zostajemy w mieście.

Telefon to nie tylko aparat i dostęp do Internetu

Ciężko znaleźć dzisiaj kogoś, kto nie ma przy sobie telefonu komórkowego. Dlatego warto pamiętać, że to urządzenie nie służy wyłącznie do korzystania z social mediów, Internetu czy aparatu. W wielu przypadkach może okazać się pierwszym narzędziem bezpieczeństwa. Dlatego dobrze mieć wśród ulubionych użytkowników zapisane numery alarmowe. Są to: 112 – centrum powiadamiania ratunkowego, 997 – policja, 998 – straż pożarna oraz 999 – pogotowie ratunkowe. Warto sobie je zapisać, gdyż w sytuacji stresowej łatwo zapomnieć nawet najprostszą kombinację cyfr.

Słuchaj i pilnuj – siebie i bagaży

Podróżujemy różnymi środkami transportu – samochodem, samolotem, autobusem, koleją, po mieście tramwajem czy metrem. Jeśli nie korzystacie z pierwszego rozwiązania, to koniecznie musicie zwracać ogromną uwagę na siebie i bagaże, które przewozicie. Warto więc uważnie słuchać poleceń obsługi i personelu – lotniska czy dworca. Są to ludzie przeszkoleni i przystosowani do różnych sytuacji. Będą wiedzieli jak zachować się, gdy Wy możecie stracić głowę.

Nie zostawiaj bagażu bez opieki. Zwracamy na to uwagę nie tylko ze względów oczywistych – możesz zostać okradziony – ale również dlatego, że w dzisiejszych czasach bagaż zostawiony samotnie może wywołać panikę. Skojarzenia z zamachami bombowymi są już, niestety, całkiem uzasadnione. Lepiej więc nie wszczynać alarmu.

Należy również pamiętać, by mieć oczy wokoło głowy w tłumie. Może się bowiem zdarzyć, iż będzie on sztucznie wywołany przez kieszonkowców. Trzeba więc wszystkie cenne rzeczy trzymać przy sobie – portfele, telefony i klucze. Gdy jest dużo osób wokół nas i jest ciasno, nie wolno pozwolić sobie na nieuwagę. Warto również rozlokować pieniądze, które ze sobą przewozimy, w różnych miejscach, bagażach. W takim wypadku utrata torebki czy portfela okaże się mniej bolesna.

Trzymaj się blisko…

Zarówno swojej wycieczki – jeśli wyjechałeś na wyjazd zorganizowany, jak i swojego środka komunikacji. Nie ma sensu oddalać się zbytnio od pociągu czy autobusu w trakcie postoju. Łatwo bowiem stracić głowę i rachubę czasu, gdy np. coś interesującego przykuje naszą uwagę. A wtedy o spóźnienie się na umówioną godzinę może okazać się katastrofalne w skutkach – przykro się patrzy na odjeżdżający środek lokomocji, jeśli powinniśmy być w środku.

Miej podstawową apteczkę

Niezależnie od tego, czy wyjedziemy z miasta, czy w okresie wakacyjnym w ogóle się z niego nie ruszamy. Zawsze warto pamiętać, by mieć pod ręką podstawową apteczkę, w której powinny być takie artykuły jak chociażby plastry, jednorazowy gazik oczyszczający czy woda utleniona. Nie są to produkty, które zajmują wiele miejsca (damska torebka na pewno jest w stanie je pomieścić), a zdarzają się sytuacje, w których mogą się przydać.

To wszystko wydaje się oczywiste! My jednak uważamy, że warto przypominać nawet o najprostszych zasadach bezpieczeństwa. Pamiętajcie o nich i przestrzegajcie swoich znajomych, aby w wakacje każdy mógł w pełni skorzystać z utęsknionego wypoczynku. 🙂

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz