Lagom w praktyce

Siła kobiet! Tworzymy listę książek polecanych przez kobiety, dla kobiet i o kobietach, które odniosły sukces​

Anna Strożek

|

8 marca 2021

Czym jest siła kobiet? To solidarność i determinacja, którą wyrażają w codziennych zmaganiach. To naturalne stawianie sobie celów i osiąganie ich ciężką i konsekwentną pracą. Kobiety są różne, ale łączy je niezwykła moc i energia do działania.  Pomimo napotykanych przeciwności, a także nierzadko gorzkiej krytyki, chcą być usłyszane i zrozumiane. Mieć realny wpływ na świat, w którym żyją. 

Od kobiet dla kobiet

Dlatego, my – kobiety, stworzyłyśmy listę najbardziej inspirujących książek o kobietach, które odniosły sukces. I dedykujemy je wszystkim z nas, niezależnie, od tego w jakim znajdują się teraz momencie życia i jaką pełnią rolę. Dedykujemy je mamom, podróżniczkom, bizneswoman, jak również dorastającym nastolatkom. Wybrane książki są niewątpliwą motywacją do działania, dla każdej kobiety, a przedstawione historie nieocenionym wsparciem w zmaganiach z codziennością. Sukcesy bohaterek były wielkimi sprawami, często na skalę światową, a jednak każda z nich przyjmowała w swoim życiu wiele ról. W jednych sprawdzały się świetnie, w innych przyznawały się do porażki. Nie chodzi bowiem o to, by triumfować w każdej dziedzinie. Najważniejsze, by być szczęśliwą, spełniać się i żyć w zgodzie ze sobą. 

Wszystkie bohaterki wybranych książek wywodzą się z różnych światów i  każda z nich odniosła sukces w innej dziedzinie. Każda zmagała się też z innymi problemami. Ale jest coś, co je łączy. Siła kobiet. Każda z naszych bohaterek jest wyjątkowa, odważna i inspirująca. Ich historie motywują do tego, żeby przekraczać swoje granice i dążyć do realizacji swoich marzeń.  

 • “Coco Chanel: legenda i życie” – Justine Picardie 

  Historia najpopularniejszej ikony mody, przebojowej bizneswoman i jednej z pierwszych kobiet zarządzających międzynarodową korporacją. Pełen siły i determinacji opis fascynującej drogi, jaką Coco Chanel przebyła od sierocińca na sam biznesowy szczyt. 

 • “Włącz się do gry. Kobiety, praca i chęć przywództwa” – Sheryl Sandberg

  COO Facebooka w szczery i odważny sposób sprzeciwia się, temu że kierownicze stanowiska największych firm ciągle zajmują głównie mężczyźni. Swoją historią udowadnia, że można to zmienić. Motywuje kobiety do walki ze stereotypami i przeszkodami, na które natrafiają w biznesie.

 • “Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat” – Melinda GatesWzywa do wzmocnienia roli kobiet i uświadamia, że społeczeństwo będzie się rozwijało, tylko wtedy, kiedy kobiety będą dobrze traktowane. Zwraca uwagę na kwestie małżeństw dzieci, braku dostępu do środków antykoncepcyjnych, czy nierówne traktowanie ze względu na płeć w miejscu pracy.  
 • “Becoming. Moja historia” – Michelle Obama

  W swojej ujmującej historii Michelle, Pierwsza Dama USA, a jednocześnie pierwsza Afroamerykanka na tym stanowisku, opisuje doświadczenia, które ją ukształtowały. Od dzieciństwa, przez lata pracy, kiedy musiała pogodzić macierzyństwo z karierą, aż do czasu spędzonego w najsłynniejszym domu świata. Ze szczerością i humorem opowiada zarówno o swoich zwycięstwach, jak i porażkach.  

 • “Przesunąć horyzont” – Martyna Wojciechowska 

  To nie tylko ekstremalna historia zdobywania najwyższego szczytu świata, ale także opis wewnętrznej walki autorki. Dramatyczny wypadek samochodowy i złamany kręgosłup nie powstrzymały jej przed wyznaczeniem sobie celu. Poruszająca opowieść o spełnianiu marzeń i przesuwaniu granic niemożliwego.  

 • “Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”- Anna Kamińska

  Ta książka to znacznie więcej niż biografia największej polskiej himalaistki, to opowieść o sile życia i śmierci. O pokonywaniu własnych demonów, przełamywaniu swoich słabości. O wielkiej, życiowej pasji, która, dając niebywałą siłę, może również spalać. 

 • „Karawana do marzeń” – Wanda Rutkiewicz, Ewa Matuszkiewicz 

  To pierwsza opowieść o życiu Wandy Rutkiewicz wydana niedługo po jej zaginięciu w 1992 r., napisana przez jej przyjaciółkę. To kontynuacja ich wspólnej książki “Na jednej linie”. Motywująca opowieść o wszystkich górskich osiągnięciach Wandy od czasu zdobycia przez nią Mount Everest. 

 • „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę.” – Mariusz Sepioło 

  W całości napisana przez mężczyznę książka o Polkach, które tworzyły historię światowego himalaizmu. Sepioło opowiada zarówno o ich zmaganiach w osiąganiu podróżniczych marzeń, jak i życiu codziennym. Odpowiada na pytanie, czy wyprawy w góry były dla nich ucieczką, czy gonitwą. 

 • “Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej” – Anna Kamińska

  Fascynująca historia o tym, jak powstawał kobiecy alpinizm. To właśnie sukcesy Haliny przetarły drogę na najwyższe szlaki świata kolejnym himalaistkom. Należąca do pierwszego pokolenia powojennych wspinaczy, nie tylko promowała ideę wspinania się wśród kobiet, ale i motywowała je do spełniania swoich marzeń. 

 • “To właśnie robię” – Lynsey Addario 

  Opowieść o fotoreporterce, która musiała się odnaleźć w nieprzyjaznej dla kobiet części świata, podczas brutalnych wojen, pośród wielu fotoreporterów i korespondentów płci męskiej. Lynsey opisuje swoje skrajne doświadczenia między wojną, a miłością. Udowadnia, że jej praca to nie tylko zarobek, ale szczególne powołanie i pasja. 

 • Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich” – Anna Kowalczyk 

  Autorka zwraca uwagę na znaczenie i rolę kobiet w Polsce, pomimo ich nieobecności na kartach historii. To opowieść o trudnym zdobywaniu przez kobiety praw, o klęskach i brawurowych zwycięstwach. O sile oraz determinacji nie tylko wyjątkowych jednostek, lecz także tysięcy anonimowych kobiet – zakonnic, szlachcianek, żołnierek, chłopek, artystek, rewolucjonistek, konspiratorek, handlarek, studentek, gospodyń domowych, lekarek i wielu innych bohaterek życia codziennego. 

 • „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet” – Elena Favilli i Francesca Cavallo 

  Historie stu bohaterskich kobiet, od Elżbiety I po Serenę Williams, utrzymane w konwencji bajki. Nie tylko dla małych dziewczynek. Każda z postaci inspiruje do tego, by kobiety wierzyły we własne siły, marzyły odważnie i pielęgnowały w sobie wewnętrzną siłę. 

 • “Zawsze” – Joanna Świercz

  Obowiązkowa pozycja każdej małej damy. Książka opowiadająca o matczynej miłości, która wzrusza do łez. Przepięknie ilustrowana, przedstawia codzienne chwile mamy i jej dziecka, dla którego jest ona przecież największą bohaterką!  

 • “Mama” – Hélene DelforgeQuentin Gréban 

  Wspaniała kolekcja portretów matek z różnych epok i stron świata, opatrzona pięknymi, poetyckimi tekstami. Przedstawiająca wszystkie odcienie macierzyństwa – miłość, czułość, troskę, radość, nadzieję – ale czasem też nieobecność, smutek i tęsknotę.  

Zapraszamy i Was do tworzenia naszej listy książek dla kobiet i o kobietach. Polecajcie nam swoje odkrycia i powiedzcie, jakie kobiety Was inspirują, a my będziemy uzupełniać tę listę o Wasze propozycje.  

 

 

 

 

dzień kobiet
inspiracje
inspirujące książki
siła kobiet
silne kobiety
spełnianie marzeń

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz