Lagom w praktyce

Co zrobić z odpadami w trakcie remontu?

Anna Strożek

|

23 marca 2021

Wiosna to czas, kiedy czujemy energię do działania i mamy ochotę na zmiany.  Dlatego o tej porze roku często decydujemy się na remont mieszkania: malujemy ściany, wymieniamy podłogę, odnawiamy łazienkę czy kuchnię. Poza zaplanowaniem prac i zakupem odpowiednich materiałów, ważną kwestią jest także, w jaki sposób pozbyć się odpadów budowlanych.

Czym są odpady poremontowe?

Odpady wytwarzane podczas remontu możemy podzielić na dwie grupy – odpady nadające się i nienadające do powtórnego wykorzystania. Pierwsza grupa obejmuje wszystkie sprzęty i urządzenia, meble, armaturę kuchenną oraz łazienkową. Nierzadko są to odpady o dużym gabarycie. Druga grupa to m.in. odpady z betonu, gruz z remontu oraz gruz ceglany, tynki, potłuczone płytki, tapety, drewno czy styropian. Należy pamiętać, że do tej grupy zaliczają się także resztki farb, rozpuszczalników i lakierów, a także pozostałe po nich opakowania i puszki.

Nie wyrzucaj na śmietnik!

Przechodząc obok miejskich śmietników, nietrudno zauważyć, że mieszkańcy osiedli wyrzucają tam poremontowe odpady różnego typu. Nie jest to jednak miejsce, w którym powinny się one znaleźć. Takie odpady należą bowiem do innych kategorii, niż te standardowe (papier, plastik, bio, zmieszane). W inny sposób powinny także zostać zutylizowane. Zapełniając śmietniki niezgodnie z przeznaczeniem, oprócz tego, że można je uszkodzić, trzeba się również liczyć z konsekwencją otrzymania mandatu. Firma odbierająca nieczystości ma także prawo odmówić przyjęcia zawartości takich pojemników. W rezultacie generuje to niepotrzebne koszty dla wspólnoty i mieszkańców.

Sprzedaj lub oddaj innym

Jeśli wyrzucane przez Ciebie sprzęty, meble czy elementy armatury łazienkowej nie są zniszczone, poszukaj osób, którym mogą się one przydać. Opublikuj informację na portalach społecznościowych, popytaj znajomych, sprawdź popularne serwisy ogłoszeniowe i grupy dla osób zajmujących się upcyklingiem. Często wokół nas są także osoby potrzebujące, dla których niechciana już przez Ciebie kanapa, mocno poprawi komfort w ich mieszkaniu. Niektóre sprzęty AGD i RTV możesz też zwrócić w sklepie przy zakupie nowych.

Uważaj na osoby, które chcą przyjąć gruz – najprawdopodobniej posłuży on do wyrównania gruntu. Mimo, że wydaje się to praktycznym rozwiązaniem, w efekcie jest ono bardzo nieekologiczne. Takie odpady mogą w trakcie długotrwałego rozkładu wydzielać niepożądane, szkodliwe substancje, które następnie dostają się do powietrza, gleby i wód gruntowych.

Zamów kontener lub bigbag

Najprostszym sposobem pozbycia się poremontowych odpadów jest zamówienie specjalnego kontenera lub bigbaga od firm, które zajmują się odbiorem i zagospodarowaniem takich materiałów. W wielu przypadkach można to zrobić w kilka minut przez stronę internetową. Wystarczy, że wybierzesz datę oraz godzinę podstawienia i odbioru pojemnika oraz wskażesz rodzaj odpadów. Za taką usługę zapłacisz od razu za pośrednictwem płatności mobilnych. Kontener zostanie podstawiony i odebrany we wskazanym terminie, a Ty musisz go jedynie zapełnić. Zwróć uwagę, by wybrana firma była odpowiedzialna ekologicznie i dbała o oddanie jak największej ilości odpadów do ponownego przetworzenia. W zależności od skali remontu, możesz wybrać różne wielkości pojemników. Na niewielki remont mieszkania powinien wystarczyć bigbag o pojemności ok. 2 m3.

Oddaj za darmo do PSZOK-u

PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, to instytucja prowadzona najczęściej przez Zakład Gospodarki Komunalnej w danej miejscowości lub gminie. Można tam za darmo przywieźć wiele odpadów poremontowych. Należy tylko zapoznać się z obowiązującymi w danym mieście zasadami. Ograniczenia dotyczą zazwyczaj wagi odpadów oddawanych w ciągu roku. Udając się do PSZOK, należy mieć przy sobie dokument potwierdzający prawo własności nieruchomości lub umowę najmu oraz dowód osobisty. Ważne, by przywożone odpady były odpowiednio posegregowane.

Bądź przyjazny dla środowiska

Jak widzisz, kwestia odpowiedniego zagospodarowania odpadów poremontowych jest niezwykle ważna. Dlatego, jeszcze przed skuciem pierwszej płytki, warto zaplanować sposób i miejsce ich złożenia. Ale, jeśli jesteś majsterkowiczem, nie musisz wyrzucać absolutnie wszystkiego. Niektóre pozostałości po remoncie mogą się świetnie nadać do stworzenia czegoś nowego! Z resztek płytek możesz wykonać na przykład deskę do krojenia lub podstawkę pod garnek. Kawałki paneli posłużą z kolei do przygotowania ramki na zdjęcie lub wykończenia półek. Bez względu na to, co wymyślisz, najważniejsza jest satysfakcja z działania w trosce o nasze środowisko.

Każdy z nas pragnie mieszkać w miejscu, które jest komfortowe i przytulne. Tak samo jak dbasz o swoje mieszkanie, w sytuacji kiedy przeprowadzasz remont, zadbaj o otaczającą Cię naturę. Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy PSZOK, zamów firmę, która zapewni kontener albo oddaj lub sprzedaj działające sprzęty i meble. Pamiętajmy, że stan otoczenia zależy głównie od nas samych. To właśnie my możemy i powinniśmy przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska, stosując się do obowiązujących zasad i zachęcając do tego naszą rodzinę.

odpady
recykling
remont

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz

    O nas

    Witaj na blogu Skanska

    Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.

    bądź na bieżąco

    Green living na facebooku