Lagom w praktyce

Co zrobić z odpadami w trakcie remontu?

Anna Strożek

|

23 marca 2021

Czujesz energię do działania i masz ochotę zmienić coś w swoich czterech kątach? Jeśli już od jakiegoś czasu myślisz o remoncie mieszkania: malowaniu ścian, wymianie podłóg, odnowieniu łazienki czy kuchni, pora przejść do działania. Poza zaplanowaniem prac i zakupem odpowiednich materiałów, ważną kwestią jest także to, w jaki sposób pozbyć się odpadów budowlanych. Gdzie wyrzucić śmieci po remoncie?

Czym są odpady poremontowe?

Odpady wytwarzane podczas remontu możemy podzielić na dwie grupy – odpady nadające się i nienadające się do powtórnego wykorzystania.

  • Pierwsza grupa obejmuje wszystkie sprzęty i urządzenia, meble, armaturę kuchenną oraz łazienkową. Nierzadko są to odpady ciężkie o dużym gabarycie.
  • Druga grupa to m.in. odpady z betonu, gruz z remontu oraz gruz ceglany, tynki, potłuczone płytki, tapety, drewno czy styropian. Należy pamiętać, że do tej grupy zaliczają się także resztki farb, rozpuszczalników i lakierów, a także pozostałe po nich opakowania i puszki.

Gdzie wyrzucić gruz po remoncie – nie na śmietnik

Przechodząc obok miejskich śmietników, nietrudno zauważyć, że mieszkańcy osiedli często wyrzucają do nich poremontowe odpady różnego typu. Nie jest to jednak miejsce, w którym powinny się one znaleźć. Takie odpady należą bowiem do innych kategorii, niż te standardowe, jak papier, plastik, bio czy zmieszane. W inny sposób powinny także zostać zutylizowane. W takiej sytuacji warto zatroszczyć się o profesjonalny wywóz odpadów po remoncie. Trzeba to jednak poprzedzić zamówieniem kontenera na śmieci tego typu lub tzw. torby big bag. Zapełniając śmietniki niezgodnie z ich przeznaczeniem, oprócz tego, że można je uszkodzić, trzeba się również liczyć z konsekwencją otrzymania mandatu. Firma odbierająca nieczystości ma także prawo odmówić przyjęcia zawartości takich pojemników. W rezultacie generuje to niepotrzebne koszty dla wspólnoty i mieszkańców.

 

Co zrobić z odpadami po remoncie – sprzedaj lub oddaj innym

Jeśli wyrzucane przez Ciebie sprzęty, meble czy elementy armatury łazienkowej nie są zniszczone, poszukaj osób, którym mogą się one przydać. W ten sposób będziesz eko i dasz drugie życie przedmiotom, które towarzyszyły Ci przez ostatnie lata. Opublikuj informację na portalach społecznościowych, popytaj znajomych, sprawdź popularne serwisy ogłoszeniowe i grupy dla osób zajmujących się upcyklingiem. Często wokół nas są także osoby potrzebujące, dla których niechciana już przez Ciebie kanapa, znacząco poprawi komfort ich życia. Niektóre sprzęty AGD i RTV możesz też za darmo zwrócić w sklepie przy okazji zakupu nowych.

Uważaj na osoby, które chcą przyjąć gruz – najprawdopodobniej posłuży on do wyrównania gruntu. Mimo, że wydaje się to praktycznym rozwiązaniem, w efekcie jest ono bardzo nieekologiczne. Takie odpady mogą w trakcie długotrwałego rozkładu wydzielać niepożądane, szkodliwe substancje, które następnie dostają się do powietrza, gleby i wód gruntowych. Najlepiej więc zrobisz, jeśli cały gruz po remoncie wyrzucisz do przeznaczonych do tego miejsc.

Przeczytaj również:

>> O czym pamiętać podczas wykończenia mieszkania w bloku?

Gdzie wyrzucić gruz po remoncie – zamów kontener lub big bag

Najprostszym sposobem pozbycia się odpadów – w tym gruzu po remoncie jest zamówienie specjalnego kontenera lub big bag-a od firm, które zajmują się ich profesjonalnym odbiorem i zagospodarowaniem. W wielu przypadkach można to zrobić w kilka minut przez stronę internetową.

Jak zamówić wywóz odpadów po remoncie?

Aby zamówić wywóz odpadów po remoncie, wystarczy, że wybierzesz datę oraz godzinę podstawienia i odbioru kontenera lub big bag-a oraz wskażesz rodzaj śmieci, które będzie trzeba wywieźć. Za taką usługę możesz zapłacić od razu za pośrednictwem płatności mobilnych. Kontener zostanie podstawiony i odebrany we wskazanym terminie, a Ty musisz go jedynie zapełnić. Zwróć uwagę, by wybrana firma była odpowiedzialna ekologicznie i dbała o oddanie jak największej ilości odpadów do ponownego przetworzenia. W zależności od skali remontu, możesz wybrać różne wielkości pojemników. Na niewielki remont mieszkania powinien wystarczyć big bag o pojemności ok. 2 m3, ale przy większym remoncie zdecydowanie lepiej sprawdzi się duży i pojemny kontener

Odpady po remoncie – oddaj za darmo do PSZOK-u

PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, to instytucja prowadzona najczęściej przez Zakład Gospodarki Komunalnej w danej miejscowości lub gminie. Można tam za darmo przywieźć wiele odpadów poremontowych. Należy tylko zapoznać się z obowiązującymi w danym mieście zasadami. Ograniczenia dotyczą zazwyczaj wagi odpadów oddawanych w ciągu roku. Udając się do PSZOK, należy mieć przy sobie dokument potwierdzający prawo własności nieruchomości lub umowę najmu oraz dowód osobisty. Ważne jest także, by przywożone odpady były odpowiednio posegregowane.

Bądź przyjazny dla środowiska

Jak widzisz, kwestia odpowiedniego zagospodarowania odpadów poremontowych jest niezwykle ważna. Dlatego, jeszcze przed skuciem pierwszej płytki, warto zaplanować sposób i miejsce ich złożenia. Jeśli jednak jesteś majsterkowiczem i dodatkowo masz w sobie nieco kreatywności i chęci do powtórnego wykorzystania niektórych rzeczy, nie musisz wyrzucać wszystkiego. Niektóre pozostałości po remoncie mogą się świetnie nadać do stworzenia czegoś nowego! Z resztek płytek możesz wykonać na przykład deskę do krojenia lub podstawkę pod garnek. Kawałki paneli posłużą z kolei do przygotowania ramki na zdjęcie lub wykończenia półek. Bez względu na to, co wymyślisz, najważniejsza jest satysfakcja z działania w trosce o nasze środowisko.

Każdy z nas pragnie mieszkać w miejscu, które jest komfortowe i przytulne. Tak samo, jak dbasz o swoje mieszkanie, w sytuacji kiedy przeprowadzasz remont, zadbaj o otaczającą Cię naturę. Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy PSZOK, zamów firmę, która zapewni kontener albo oddaj lub sprzedaj działające sprzęty i meble. Pamiętajmy, że stan otoczenia zależy głównie od nas samych. To właśnie my możemy i powinniśmy przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska, stosując się do obowiązujących zasad i zachęcając do tego naszą rodzinę. Poza tym bycie eko jest w modzie!

To może Cię zainteresować:

>> Ekologia na co dzień – dlaczego warto sięgać po sezonowe i lokalne produkty spożywcze?

gdzie wyrzucić gruz po remoncie
gdzie wyrzucić śmieci po remoncie
kontener na śmieci po remoncie
odpady
odpady po remoncie
recykling
remont
wywóz odpadów po remoncie

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz