Lagom w praktyce
16 kwietnia 2025
Mieszkańcy Skandynawii lubią obchodzić Święta Wielkanocne. To dla nich czas na leniuchowanie w gronie najbliższych oraz wspólne spędzanie wolnego czasu. Możemy zainspirować się ich podejściem do spędzania świąt, a także przenieść tradycyjne smaki kuchni skandynawskiej na polski stół. Sprawdźmy najpierw, jak przebiega skandynawska Wielkanoc.
Mieszkańcy Skandynawii to w większości wyznawcy protestantyzmu, dlatego skandynawska Wielkanoc to połączenie:
W Norwegii obchody Wielkanocy rozpoczynają się w Wielki Czwartek. W Wielki Piątek w telewizji nie zobaczymy reklam komercyjnych, natomiast pojawia się niekomercyjne pasmo reklamowe. W Wielką Sobotę wiele osób nie idzie do pracy lub szkoły, a dzieci dostają czekoladowe jajka w prezencie. Natomiast w niedzielę przychodzi czas na uroczyste śniadanie, podczas którego główną potrawą są jajka.
A jak wyglądają obchody Wielkanocy w Szwecji? Jeden z najbardziej charakterystycznych obrzędów ma miejsce w Wielki Czwartek. Wtedy dziewczynki przebrane za czarownice, wędrują od domu do domu i zbierają słodycze – påskägg. To otwierane jajka, wypełnione łakociami, w tym m.in.:
Tradycja ta nosi nazwę påskkärring i jest kultywowana od wieków.
Po złożeniu życzeń w niedzielę wielkanocną, mieszkańcy Skandynawii zasiadają przy suto zastawionym stole lub wyruszają na szaleństwo na śnieżnych stokach – jedno z ostatnich w sezonie.
Wielkanoc Skandynawska — Ciekawostka
A jak Skandynawowie, życząc sobie „Wesołych Świąt”? Otóż:
|
Święta Wielkanocne w Szwecji nie mogłyby obyć się bez tradycyjnych potraw. Popularnymi skandynawskimi potrawami świątecznymi są:
Na tradycyjnym skandynawskim stole wielkanocnym nie może także zabraknąć potraw z ryb, w szczególności:
Nietuzinkową potrawą, którą przyrządza się na Święta Wielkanocne w Szwecji, jest smörgåstårta, czyli tort kanapkowy. To rodzaj kilkuwarstwowej kanapki przełożonej:
Szwedzi modyfikują listę dodatków według własnych preferencji. Smörgåstårta podają na zimno i kroją go jak tort.
Ciekawostka
Szwedzi przyrządzają tort kanapkowy nie tylko na Wielkanoc, ale także na Boże Narodzenie oraz Sylwestra. |
Czy na naszym stole wielkanocnym mogą pojawić się smakołyki skandynawskie? Oczywiście, doskonale sprawdzi się gubbröra, czyli szwedzka sałatka. Przyrządza się ją z:
Szwedzi dodają do niej również ugotowane ziemniaki i kawior. Sałatkę podaje się z chlebem żytnim, na zimno lub na ciepło (w wersji przysmażonej na patelni).
Co jeszcze możemy powiedzieć o zwyczajach wielkanocnych w Szwecji i Norwegii? Otóż wspomnijmy o kilku najbardziej charakterystycznych dodatkach do potraw, wypiekach, łakociach i napojach.
Zgodnie z jednym z norweskich zwyczajów, do większości potraw dodaje się rzeżuchę. Z kolei w Szwecji niemal do wszystkiego podawany jest knäckebröd, czyli chrupkie pieczywo z otrębami w kształcie okrągłych kromek, oraz dobrej jakości ser.
Kolejnym interesującym produktem jest typowo skandynawskie, świąteczne pieczywo, czyli vörtbröd. W czasie świąt wielkanocnych vörtbröd pieczony jest w foremce w kształcie gołębia, a dziób ptaka dekoruje się migdałem.
Ciekawostka
Vörtbröd wyróżnia się składem. Ciasto przygotowuje się z mąki rågsikt (to mieszanka: 60% mąki pszennej i 40% żytniej) z dodatkiem ciemnego piwa (najlepszy jest porter) lub napoju bezalkoholowego, np. julmustu. Julmust można zastąpić kwasem chlebowym. Bardzo ważny jest też dodatek mieszanki aromatycznych przypraw, takich jak: kardamon, cynamon, imbir, goździki oraz rodzynki. |
Innym świątecznym skandynawskim pieczywem są bułeczki semla. Wypieka się je z mąki pszennej z dodatkiem kminku i podaje się na talerzu z bitą śmietaną lub zalane gorącym mlekiem.
A co ze słodyczami skandynawskimi, które królują na stole w czasie świąt? Obowiązkową pozycją w menu są:
Dopełnieniem świątecznej celebracji będą skandynawskie napoje. Najpopularniejsze to:
Wśród skandynawskich słodkości nie brakuje tych wykonanych własnoręcznie. Na liście łakoci znajdują się:
Na stołach cały czas leżą również pomarańcze i czekolada – najczęściej w postaci pralin z różnymi nadzieniami.
>> Pamiętajmy jednak, że posiłek zawsze smakuje lepiej w eleganckim i stylowym wnętrzu, dlatego polecamy kilka inspiracji dotyczących stylu skandynawskiego: Naturalnie stylowo
W okresie Świąt Wielkanocnych w Polsce dbamy o wystrój naszego domu i chcemy stworzyć odpowiedni świąteczny klimat. Dlatego na Zajączka wkładamy wiosenne kwiaty do wazonu, przygotowujemy pisanki, a także wręczamy dzieciom smakołyki.
Obchody Wielkanocy w Norwegii i Szwecji różnią się nieco od polskich – warto się nimi zainspirować. Przyrządźmy na przykład jedną z tradycyjnych potraw skandynawskich z jaj lub śledzi. W ten sposób nadamy naszej tradycji świątecznej wyjątkowego sznytu i niebanalnego wymiaru.
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
16 kwietnia 2025
8 kwietnia 2025
21 marca 2025
17 lutego 2025
Odpowiedz na komentarz