Zapytaj eksperta
17 lutego 2025
Światowe gospodarki sukcesywnie dążą do obniżania emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim CO2. Technologie produkujące energię ze źródeł odnawialnych, takie jak pompy ciepła i fotowoltaika to rozwiązania, które mogą poprawić jakość naszego życia. Dowiedz się, w jaki sposób działają, czy są bezpieczne i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę przy zakupie mieszkania?
W dużych polskich miastach znaczna część budynków jest podłączona do sieci ciepłowniczej. To dzięki nim mamy w domach ogrzewanie i ciepłą wodę. Najczęściej źródłem energii w elektrociepłowniach jest węgiel, którego spalanie wiąże się z wysoką emisyjnością.
W redukcji emisji CO2 może pomóc implementowanie w budownictwie takich rozwiązań jak pompy ciepła czy fotowoltaika. Artur Łeszczyński, dyrektor do spraw rozwoju biznesu w Skanska Residential Development Poland, zwraca uwagę, że odnawialne źródła energii: To nasza przyszłość, od której nie uciekniemy. Dobrze zaplanowane, a także regularnie konserwowane pompy ciepła i panele fotowoltaiczne to rozwiązania bezpieczne, ekonomiczne, ekologiczne i przyszłościowe.
Dlaczego zasilanie pompami ciepła czy instalowanie fotowoltaik są tak ważne? Cel tego działania jest prosty – uniezależnienie różnych podmiotów, w tym gospodarstw domowych, od zewnętrznych, wysokoemisyjnych, opartych o paliwa kopalne źródeł energii elektrycznej i ciepła.
>> Warto przeczytać: Energia odnawialna na osiedlu mieszkaniowym: działanie i korzyści paneli fotowoltaicznych
Solen Kabaty_panele fotowoltaiczne
Pompy ciepła są nowoczesnym i przyjaznym dla środowiska urządzeniem. Jak działają? Pobierają ciepło z otoczenia:
Następnie dostarczają je do instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Jednocześnie, jednym z głównych komponentów pompy ciepła jest sprężarka, która by wyprodukować energię, potrzebuje także prądu.
Możemy go pobierać z sieci ogólnodostępnej lub wytwarzać za pomocą paneli fotowoltaicznych. Te urządzenia absorbują i przetwarzają światło słoneczne, które za sprawą zainstalowanych w nich komponentów są zamieniane na energię elektryczną.
Co dzięki temu zyskujemy? Otóż możemy w prosty sposób obniżyć koszty ogrzewania domu, co pozytywnie wpłynie na nasz budżet domowy, oraz pobierać prąd w ekologiczny sposób. Warto zaznaczyć, że możemy skorzystać z różnych programów dofinansowania na montaż i instalację fotowoltaiki w domu.
Artur Łeszczyński ze Skanska Residential sygnalizuje, że: Koszt instalacji zarówno pompy ciepła, jak i paneli fotowoltaicznych jest stosunkowo niski. To również ekologiczne i całkowicie bezpieczne rozwiązania. Produkcja tych urządzeń jest obwarowana rygorystycznymi normami także dlatego, że sprawny sprzęt to wysoka efektywność – a więc niższe rachunki za prąd i ciepło. Odpowiednio używane oraz konserwowane będą sprawnie działać przez wiele lat, zapewniając komfort użytkownikom i dając im pewność, że dzięki technologii troszczą się o klimat (a także jakość powietrza), ale i własne portfele.
Wizualizacja domów w 6. etapie inwestycji Jaśminowy Mokotów w Warszawie
Pompy ciepła z fotowoltaiką coraz częściej są wykorzystywane nowoczesnych inwestycjach. Przykładem może być realizacja 6. etapu inwestycji Jaśminowy Mokotów. Jego częścią są domy w zabudowie szeregowej, a w każdym z nich założyliśmy pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną.
Pompy ciepła pozwalają uniezależnić budynki od miejskiej sieci ciepłowniczej. Z kolei fotowoltaika częściowo zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Artur Łeszczyński podkreśla, że: choć w projekcie Jaśminowy Mokotów firma zastosowała to rozwiązanie w domach, to wykorzystanie podobnych rozwiązań stanowi przyszłość także dla budownictwa wielorodzinnego.
Nasz ekspert wskazuje także dalej, że: osiągnięcie pełnej niezależności od sieci ciepłowniczej nie wydarzy się od razu. Na razie stoimy przed wyzwaniami takimi jak zbalansowanie produkcji i konsumpcji dodatkowej energii elektrycznej – tj. tej pochodzącej z OZE[1]. Bez powszechnego magazynowania energii elektrycznej ciężko to zrobić. Przyszłość jest jednak na wyciągnięcie ręki, technologie cały czas się rozwijają i upowszechniają do poziomu konsumenckiego, a to pozwala na redukowanie kosztów oraz zmniejszanie negatywnych efektów środowiskowych, przede wszystkim emisji CO2.
Choć bez energii elektrycznej pochodzącej z OZE pompy ciepła również będą korzystne, to przy połączeniu ich z fotowoltaiką uzyskamy lepszą synergię. To będzie skutkowało:
Dzięki temu zyskamy dostęp do czystego powietrza, a także wydajne urządzenie grzewcze. Dlatego warto, podejmując decyzję o zakupie nieruchomości, brać pod uwagę takie proekologiczne rozwiązania.
>> To także może Cię zainteresować: Certyfikowane osiedla – ekologiczne życie w każdym wymiarze
Kiedy rozważany wady i zalety instalacji fotowoltaicznej, często zastanawiamy się, czy to opłacalna inwestycja? Panele fotowoltaiczne zużywają się, a dodatkowo trzeba je konserwować. Jednak czy wszystkie te zabiegi są aż tak kosztowne, żeby rezygnować z OZE? Już spieszymy z odpowiedzią!
Serwisowanie paneli fotowoltaicznych zwykle odbywa się raz w roku. Proces nie jest skomplikowany i wiąże się z wydatkiem rzędu kilkaset złotych. Jak podkreśla nasz ekspert Artur Łeszczyński:
Oszczędności wynikające z ich użytkowania są jednak znacząco wyższe. Samych paneli też nie trzeba wymieniać tak często – minimalny okres użytkowania paneli wynosi 25 lat. Wydajność z czasem spada, ale według badań efektywność paneli z lat 90. minionego wieku spadła jedynie o około 15-20 procent. Te panele wciąż więc sprawdzają się znakomicie, produkując prąd, po prostu w nieco mniejszej ilości niż 25-30 lat temu.
Podobnie jest z pompami ciepła. Ich żywotność zależy od wielu czynników, natomiast przeciętnie wynosi około 20 lat. Serwisowanie urządzeń odbywa się raz w roku i kosztuje kilkaset złotych.
Czy warto regularnie serwisować fotowoltaikę i pompy ciepła? Według naszego eksperta Artura Łeszczyńskiego: Zawsze należy pamiętać o regularnej konserwacji. Może nam pomóc wyłapać ewentualne błędy powstałe przy instalacji, skontrolować warunki własnego użytkowania czy dobrze skalibrować sprzęt.
Ekspert podkreśla także, że w przypadku zakupu mieszkania, przydaje się… zwykły rozsądek i argumentuje: Kupując mieszkanie w budynku wielorodzinnym, nie zastanawiamy się, po jakim czasie trzeba będzie wymienić bramę wjazdową do garażu. A prawdopodobnie trzeba będzie o tym pomyśleć znacznie wcześniej niż o wymianie któregokolwiek panelu z instalacji fotowoltaicznej.
Temat ekologicznych rozwiązań oraz sposobów na obniżanie kosztów energii, już teraz jest obecny w naszych dyskusjach. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, w tym dotyczącej odnawialnych źródeł energii, można przypuszczać, będzie jeszcze bardziej wybrzmiewał.
Niskoemisyjność to cel, którego jako użytkownicy budynków również nie powinniśmy tracić z oczu. Rozsądnie podejmowane decyzje zakupowe, zwłaszcza przy tak znaczących inwestycjach, jak np. zakup mieszkania, pomogą nam zabezpieczyć własną przyszłość.
Pompy ciepła czy fotowoltaika to całkowicie bezpieczne, racjonalne i ekologiczne rozwiązania. Mają liczne korzyści i nie należy się ich bać – to przyszłość naszej energetyki, od której nie da się uciec – podkreśla Artur Łeszczyński.
[1] Odnawialne Źródła Energii
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
21 marca 2025
17 lutego 2025
Odpowiedz na komentarz