Napisz swoją przyszłość

Wspólne sadzenie pestek awokado, dyni, mango i jabłek, z których w przeciągu kilku dni powstanie ogród z egzotyczną roślinnością i zdrowym jedzeniem. Przydrożne skrzynie do łapania promieni słonecznych, zasilające w energię pobliskie domy. Samochody przetwarzające spaliny w jod… Bajka? W tej rzeczywistości – owszem, ale kto wie, jak będzie wyglądał nasz świat w przyszłości.

Zakończyliśmy I polską edycję kampanii społeczno-edukacyjnej „Bambini Litera – dzieci piszą”, którą skierowaliśy do dzieci w wieku do 12 lat z nieograniczonymi pokładami wyobraźni, lubiącymi pisać opowiadania, bajki, a nawet wiersze. Zwyciężyły nabarwniejsze i najbardziej zaskakujące historie napisane przez najmłodszych, które uwieczniliśmy w książce pt. "Ekomiasta przyszłości".

Podsumowanie kampanii "Bambini Litera - dzieci piszą"

Książka "Ekomiasta przyszłości"

Eko bajki

W I edycji mali pisarze zmierzyli się z tematyką rozwiązań ekologicznych, czyli zdrowych i zielonych pomysłów na życie mieszkańców przyszłego świata, roślin i zwierząt. Wariantów na scenariusz takiego opowiadania istnieje nieskończona ilość. Zadanie polegało na napisaniu opowieści, wiersza lub stworzenia komiksu o tym jak podczas codziennych czynności można dbać o środowisko naturalne oraz jak wyobrażamy sobie ekologiczny świat, miasto czy dom w przyszłości. Dzieci ograniczała jedynie wyobraźnia i… liczba znaków (opowiadanie mogło liczyć maksymalnie 1800 znaków ze spacjami). 

W kwestiach technicznych – korekty błędów gramatycznych, ortograficznych, interpunkcyjnych i wszystkich aspektów, dzięki którym praca zostanie zakwalifikowana do konkursu – zachęcaliśmy członków rodzin lub nauczycieli. 

Najlepsze historie wyselekcjonowało doświadczone jury, składające się z osób zajmujących na co dzień zagadnieniami tematyki dziecięcej, ekologicznej, wdrażania innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań.

Papierowa publikacja to marzenie większości pisarzy na całym świecie. Nie mamy wątpliwości, że jest ona równie ważną i wyjątkową nagrodą dla początkujących małych literatów. Taka nagroda to pamiątka na całe życie oraz zachęta do dalszego rozwoju umiejętności twórczych.

Co dzieci wiedzą o ekologii?

Patroni

  

Dla mediów

2017-12-26 Ekolog na szóstkę
2017-12-07 Jak rozmawiać z dziećmi o przyrodzie?
2017-12-04 Czas na twórczy recykling z Julią Pańków
2017-11-20 Kto czyta, ten potem pisze książki
2017-11-13 Zostań super bohaterem planety Ziemia
2017-11-08 Facebook: Bambini Litera - dzieci piszą
2017-11-06 Zostanę pisarzem!

 

#bambinilitera #dziecipiszą #ekobajki #homesbyskanska #byskanska #konkursliteracki