Architektura i design
28 listopada 2024
Kuchnia to jedno z tych domowych wnętrz, w którym każdego dnia spędza się mnóstwo czasu. W jaki sposób ją urządzić, żeby była nie tylko stylowa, ale również praktyczna? Oto kilka podstawowych wskazówek.
Aranżacja kuchni może być czystą przyjemnością – o ile wcześniej został stworzony plan na urządzenie tego wnętrza. Odpowiednia organizacja kuchni to podstawa, jeżeli mieszkańcy cenią wygodę podczas codziennego gotowania. Na funkcjonalność kuchni, wpływa m.in.:
il. Mieszkanie w standardzie Sitta w inwestycji NU2. Wizualizacja kuchni w stylu Giewont.
Jeżeli pomieszczenie nie jest duże, warto postawić m.in. na zabudowę, która sięga aż do sufitu – pozwoli to pomieścić znacznie większą ilość naczyń, urządzeń i kuchennych akcesoriów. Takie rozwiązania są estetyczne oraz niezwykle praktyczne – pozwalają wykorzystać przestrzeń w każdym calu.
Małe kuchnie, lub te o nietypowych kształtach, muszą być zagospodarowane w niestandardowy sposób. W tym celu warto umieścić półki i wieszaki na kuchennych ścianach – dzięki temu nie tylko można zyskać więcej miejsca, ale też nadać kuchni przytulnego charakteru. Funkcjonalne dodatki można urozmaicić dekoracyjnymi akcentami, np. roślinami lub plakatami w antyramach, co spersonalizuje i ociepli wnętrze.
W kuchni powinno być przede wszystkim jasno. Jeśli znajduje się w niej jedno lub kilka okien, łatwiej jest zadbać o odpowiednią ilość światła. Problem pojawia się często podczas aranżacji kuchni w bloku – w niektórych mieszkaniach w tym konkretnym pomieszczeniu nie ma żadnego okna. W takiej sytuacji najlepiej postawić na jasne kolory ścian, które optycznie powiększą kuchnię, oraz na odpowiednią ilość lamp. Oprócz głównej lampy sufitowej warto zainwestować w dodatkowe, mniejsze źródła światła. Doskonałe rozwiązanie stanowią listwy LED lub kinkiety umieszczone w najważniejszych punktach kuchni – np. nad zlewem lub blatem, którego używa się najczęściej.
il. Mieszkanie w standardzie Sitta w inwestycji NU2. Wizualizacja kuchni w stylu Wisła.
Pojemniczki z przyprawami, bloki na noże czy robot kuchenny mogą z powodzeniem zajmować kuchenne blaty. Tego rodzaju akcesoria wcale nie sprawiają, że kuchnia wygląda na nieuporządkowaną. Wręcz przeciwnie – czynią one wnętrze jeszcze bardziej użytecznym i niezwykle usprawniają codzienne gotowanie. Nie należy się więc bać ustawiania pojemników, słojów czy urządzeń AGD na parapetach, otwartych półkach i blatach – taki „niekontrolowany bałagan” pokazuje, że kuchnia jest często użytkowana, a ustawienie sprzętów pozwala uzyskać łatwy dostęp do konkretnych akcesoriów.
il. Mieszkanie w standardzie Sitta w inwestycji NU2. Wizualizacja kuchni stylu Bałtyk.
Planując urządzanie kuchni, dobrze określić jej preferowany styl. Aranżacja nowoczesnej kuchni będzie przebiegać inaczej niż wykańczanie tej w klimacie prowansalskim, industrialnym czy retro. Każdy ze stylów wymaga bowiem użycia innych materiałów, kolorów i dodatków. Po ustaleniu konkretnego klimatu, jaki ma panować w kuchennym wnętrzu, zdecydowanie łatwiej dobierać kolejne elementy jego wystroju. To z kolei pozwoli zaoszczędzić czas, jaki trzeba poświęcić na urządzenie swojej kuchni.
Jeśli jesteś na etapie poszukiwań wymarzonego mieszkania, ale nie chcesz tracić czasu na urządzanie każdego z pomieszczeń, możesz zwrócić się do firm zajmujących się wykończeniem wnętrz pod klucz – takie rozwiązanie oferuje m.in. firma Skanska. Wybierz mieszkanie gotowe do zamieszkania, odbierz klucze i korzystaj ze stylowych, funkcjonalnych wnętrz – bez konieczności urządzania ich od zera!
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
21 marca 2025
17 lutego 2025
Odpowiedz na komentarz