Architektura i design

Zielona strefa relaksu – mały ogródek przy mieszkaniu

7 maja 2025

Wiosną i latem spędzamy sporo czasu na świeżym powietrzu. Dlatego warto zawczasu przygotować swoją przydomową strefę relaksu, czyli mały ogródek w bloku. Sprawdźmy przydatne wskazówki aranżacyjne i stwórzmy zieloną oazę w mieście.

Mały ogródek przy bloku — wskazówki aranżacyjne

Mając do dyspozycji niewielki metraż przydomowego ogródka, musimy maksymalnie wykorzystać jego potencjał i stworzyć funkcjonalną przestrzeń. Jak to zrobić? Wszystko zależy od naszych potrzeb, dlatego zastanówmy się, jak chcemy użytkować dostępną powierzchnię.

Zależy nam na komfortowej strefie wypoczynkowej z hamakiem, krzesłami lub leżakami? A może potrzebujemy kącika zabaw dla dzieci? Każdy z nas może mieć różne potrzeby, jednak pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach:

  1. Osłońmy przydomowy ogórek np. za pomocą naturalnego żywopłotu lub drewnianych paneli. Dzięki temu zyskamy poczucie intymności.
  2. Podzielmy przestrzeń na strefy, m.in. wypoczynkową, dla dzieci — to pozwoli nam umiejętnie zagospodarować nasz przydomowy ogórek i w pełni wykorzystać jego potencjał.
  3. Wybierzmy meble ogrodowe — w tego typu miejscach warto wykorzystać naturalne materiały, np. drewno, rattan, kierujmy się jednak naszymi indywidualnymi preferencjami. Dobrym uzupełnieniem zestawu mebli ogrodowych będzie parasol lub markiza.
  4. Dobierzmy rośliny, dodatki i akcesoria, które uzupełnią design naszego ogrodu.

Postarajmy się, by wszystkie elementy w aranżacji małego ogródka przy bloku pasowały do siebie, a niepotrzebne przedmioty nie zagracały przestrzeni.

>> Zachęcamy do przeczytania: Modny taras – trendy balkonowe 2022

Ogródek przy bloku — mała oaza zieleni

Mały ogródek w bloku to element przyrody w mieście, która jest na wyciągnięcie ręki. To zielona przestrzeń, w której możemy uprawiać warzywa, zasadzić ulubione kwiat, a także odpocząć po ciężkim dniu w pracy i spędzać czas z najbliższymi.

Dlatego zadbajmy, by otaczała nas bujna roślinność. Jakie gatunki powinniśmy wybrać do naszego ogródka przy bloku? Dużo zależy od naszych upodobań oraz gustu. Starajmy się jednak szukać takich, które:

  • nie będą kłopotliwe w uprawie,
  • pasują do estetyki nieruchomości.

Jeśli chcemy, aby rośliny cieszyły nasze oko przez długi czas, zwróćmy także uwagę na usytuowanie balkonu względem stron świata oraz dostępnego metrażu. To pozwoli nam wybrać gatunki, które pasują do miejsca, w którym mieszkamy.

>> Warto również przeczytać: Zielono mi! Czyli mieszkanie w harmonii z naturą

Ogródek w bloku: aranżacje roślinne i inspiracje skandynawskie

Skandynawski design jest cały czas obecny w trendach wnętrzarskich. Wielu z nas docenia minimalizm, naturalne barwy i materiały – zachęcają one do odpoczynku i pozwalają uspokoić umysł. A może by tak zainspirować się stylem scandi i przenieść go także do ogródka w mieszkaniu?

Gdy chcemy zaaranżować ogródek w bloku na parterze, pomyślmy o drzewkach i krzewach. Są one niedocenianym elementem małego ogródka, a mogą służyć np. jako naturalne ogrodzenie, które odseparuje nas od innych mieszkańców czy przechodniów.

Wybierajmy jednak gatunki, które nie będą zbyt duże i rozłożyste, żeby nie przeszkadzały sąsiadom oraz zapewniały odpowiedni komfort korzystania z przestrzeni. Sprawdzą się np.:

  • wierzba japońska,
  • klon palmowy,
  • cyprysik groszkowy,
  • magnolia.

W przydomowej przestrzeni równie interesująco zaprezentują się dekoracyjne akcenty kwiatowe, np. jaskier azjatycki, dalia pomponowa. Można też postawić na zioła, w tym m.in.:

  • miętę,
  • tymianek,
  • różnokolorowe bazylie,
  • drobnolistne majeranki.

Posadzone w drewnianych donicach z pewnością przybliżą nas do natury i przy okazji doskonale sprawdzą się w kuchni. Sadząc je w ogrodzie przydomowym, zwracajmy uwagę na:

  • kontrast kolorów i wielkości listków,
  • kolor kwiatów,
  • wysokości poszczególnych odmian.

Dzięki temu stworzymy efektowe kompozycje, które będą ciekawym elementem wystroju małego ogródka w bloku. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy uprawiać zioła, wybierzmy dla nich miejsce odpowiednio nasłonecznione i jednocześnie osłonięte od silnego wiatru (który podczas wichur może łamać drobne gałązki roślin).

Ogródek w bloku — sztuka dekorowania przestrzeni

Ogródek przy mieszkaniu w bloku to przestrzeń do wypoczynku, relaksu oraz spotkań z rodziną. Chcemy, aby to miejsce było wyjątkowe. Nie dziwi więc, że przywiązujemy wagę do dekoracji, które budują klimat.

Na świeżym powietrzu świetnie sprawdzą się drobne akcesoria, np.:

  • lampiony — bardzo dobrze sprawdzi się oświetlenie solarne,
  • girlandy świetlne, które możemy zawiesić nas stołem lub w altanie,
  • poduszki dekoracyjne,
  • papierowe ozdoby.

Wszystkie te elementy pomogą nam stworzyć nastrój oraz przytulną atmosferę. Możemy wybierać dekoracje w naturalnych barwach (np. w bieli, beżach) lub postawić na wyraźne akcenty kolorystyczne (np. czernie, czerwienie, zielenie). Wszystko zależy od tego, jaki charakter chcemy nadać przydomowemu ogródkowi.

Ważnym elementem małego ogródka przed blokiem są również odpowiednio dobrane donice. By osiągnąć interesujący efekt, postawmy na jeden styl, np. naturalny lub nowoczesny. Mogą to być m.in.:

  • drewniane skrzynki,
  • nowoczesne, betonowe donice.

Wybierajmy akcesoria i dekoracje, które są spójne z naszym gustem. Dzięki temu stworzymy elegancje i designerskie miejsce, idealne do relaksu.

mieszkanie
ogród
ogródek
relaks
rośliny
urządzanie
zieleń

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz

    O nas

    Witaj na blogu Skanska

    Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.

    bądź na bieżąco

    Green living na facebooku