Lagom w praktyce
23 marca 2021
Czujesz energię do działania i masz ochotę zmienić coś w swoich czterech kątach? Jeśli już od jakiegoś czasu myślisz o remoncie mieszkania: malowaniu ścian, wymianie podłóg, odnowieniu łazienki czy kuchni, pora przejść do działania. Poza zaplanowaniem prac i zakupem odpowiednich materiałów ważną kwestią jest także to, co zrobić z odpadami po remoncie? Sprawdźmy.
Data aktualizacji tekstu: 21.03.2025
Odpady wytwarzane podczas remontu możemy podzielić na dwie grupy:
Dlatego, gdy organizujemy wywóz śmieci po remoncie, warto odpowiednio je sklasyfikować i zabezpieczyć — dzięki temu zadbamy o środowisko oraz będziemy przestrzegać obowiązujących przepisów.
Przechodząc obok miejskich śmietników, możemy zauważyć, że mieszkańcy osiedli często wyrzucają do nich poremontowe odpady różnego typu. Nie jest to jednak miejsce, w którym powinny się one znaleźć. Śmieci po remoncie należą do innych kategorii odpadów niż te standardowe, czyli:
To oznacza, że utylizacja odpadów poremontowych powinna przybrać inną formę, bardziej profesjonalną. Jeśli chcemy się ich pozbyć, powinniśmy np. zamówić kontener na śmieci tego typu lub tzw. worek big bag.
WAŻNE:
Pamiętajmy, że jeśli zapełnimy śmietniki niezgodnie z ich przeznaczeniem, możemy je uszkodzić, a także dostać mandat za naruszenie obowiązujących przepisów. Firma odbierająca nieczystości ma także prawo odmówić przyjęcia pojemników z taką zawartością. W rezultacie narazimy się na niepotrzebne koszty. |
Jeśli wyrzucane przez nas sprzęty, meble czy elementy armatury łazienkowej nie są zniszczone, może warto je jeszcze wykorzystać? W ten sposób możemy dać drugie życie przedmiotom, które towarzyszyły nam przez ostatnie lata. Zadbamy również o środowisko i unikniemy generowania dodatkowych odpadów. Co możemy zrobić? Otóż:
Często wokół nas są także osoby, którym np. pralka lub niechciana przez nas kanapa znacząco poprawi komfort życia. Bardzo ekologicznym rozwiązaniem jest także oddawanie zużytych sprzętów AGD i RTV w sklepie przy okazji zakupu nowych lub w automatach paczkowych.
A gdzie wyrzucić gruz po remoncie? Przy tego typu odpadach budowlanych bądźmy ostrożni. Niektóre osoby mogą chętnie go przyjąć, bo najprawdopodobniej posłuży im do wyrównania gruntu. Mimo że wydaje się to praktycznym rozwiązaniem, w efekcie jest ono bardzo nieekologiczne. Dlaczego? Takie śmieci mogą w trakcie długotrwałego rozkładu wydzielać niepożądane, szkodliwe substancje, które następnie dostają się do powietrza, gleby i wód gruntowych.
Co powinniśmy zatem zrobić? Najlepiej więc wyrzucajmy cały gruz po remoncie do przeznaczonych do tego miejsc.
>> Przeczytaj również: O czym pamiętać podczas wykończenia mieszkania w bloku?
Jeśli chcemy pozbyć się odpadów po remoncie, mamy do wyboru kilka opcji. Możemy zamówić specjalny kontener, worek typu big bag od firm, które zajmują się ich profesjonalnym odbiorem i zagospodarowaniem śmieci budowlanych lub oddać je na tzw. PSZOK.
Gdy chcemy zamówić wywóz odpadów po remoncie, wystarczy, że:
W zależności od skali remontu możemy wybrać różne wielkości pojemników. Przy niewielkich zmianach w mieszkaniu powinien wystarczyć big bag o pojemności ok. 2 m3. Gdy metamorfoza wnętrza ma większy zakres, zdecydowanie lepiej sprawdzi się duży i pojemny kontener.
Za taką usługę możemy wygodnie zapłacić za pośrednictwem płatności mobilnych. Kontener zostanie podstawiony i odebrany we wskazanym terminie, a my musimy go jedynie zapełnić.
Podczas szukania firmy zajmujących się utylizacją odpadów, zwracajmy uwagę na obowiązującą u niej politykę utylizacji śmieci. Ważne, by jej założenia odpowiadały zrównoważonemu podejściu do ekologii i m.in. przewidywały oddawanie jak największej ilości odpadów do ponownego przetworzenia.
PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, to instytucja prowadzona najczęściej przez Zakład Gospodarki Komunalnej w danej miejscowości lub gminie. Możemy tam bezpłatnie wyrzucać wiele odpadów poremontowych.
Kiedy zawozimy sprzęty lub resztki remontowe na PSZOK, musimy mieć przy sobie:
Przywożone odpady powinny być również odpowiednio posegregowane.
WAŻNE:
Pamiętajmy, by wcześniej zapoznać się z warunkami segregacji i zbierania odpadów na danym obszarze. Dlaczego? Ponieważ przepisy oraz obowiązujące ograniczenia dotyczące wagi odpadów w ciągu roku mogą się różnić w zależności od gminy. |
Kwestia odpowiedniego zagospodarowania odpadów poremontowych jest niezwykle ważna w kontekście ochrony środowiska i świadomego podejścia do życia. Dlatego, jeszcze przed skuciem pierwszej płytki, zaplanujmy sposób i miejsce wywozu odpadów po remoncie.
Miejmy jednak na uwadze, że nie musimy wszystkiego wyrzucać. Czasami wystarczy, że puścimy wodze wyobraźni i wykorzystamy naszą kreatywność, by stworzyć coś wyjątkowego. Przykładowo:
Gdy nie lubimy majsterkować lub nie mamy zdolności artystycznych, możemy sprzedać, oddać czy podarować działające sprzęty. Bez względu na to, co wybierzemy, starajmy się, aby pozostałości po remoncie nie zanieczyszczały otaczającej nas przestrzeni.
Co nam to da? Satysfakcję oraz przyjazną do życia przestrzeń. Jeśli zadbamy o przyrodę, będziemy mogli cieszyć się czystą okolicą i ładować akumulatory na łonie natury.
>> To może Cię zainteresować: „Drugie życie” mebli – 5 zasad domowej renowacji
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
16 kwietnia 2025
8 kwietnia 2025
21 marca 2025
17 lutego 2025
Odpowiedz na komentarz