Lagom w praktyce

Zielony raj w mieście: Dlaczego warto wybrać mieszkanie z przydomowym ogródkiem?

28 czerwca 2024

Marzysz o własnym skrawku zieleni tuż za oknem, a jednocześnie nie chcesz się wyprowadzać poza miasto? Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania z ogródkiem, ale nie jesteś pewien, czy to dobry pomysł?

Blisko terenów zielonych, sklepów i usług, najlepiej z własnym ogródkiem i dodatkowym pokojem do pracy zdalnej – tak w postpandemicznych czasach chcą mieszkać Polacy – wynika z badania HRE Investments, które zbadało zmiany preferencji mieszkaniowych Polaków po pandemii. Po tygodniach spędzonych w domowej izolacji zapragnęliśmy własnego kawałka zieleni, gdzie będziemy mogli wypoczywać niezależnie od tego, co się dzieje na świecie.

Mieszkania z ogródkami budzą zawsze spore zainteresowanie. Ogródek w środku miasta to spory luksus, a liczba tego typu mieszkań jest stosunkowo niewielka. W Skanska mieszkania z ogródkami dostępne są na osiedlu Holm House, NU Warszawa Wola, Park Skandynawia, Solen Kabaty oraz Stilla.

Dlaczego warto pomyśleć o zakupie mieszkania z ogródkiem? Przedstawimy kilka argumentów.

Jaśminowy Mokotów, etap 4

Kontakt z naturą

W dzisiejszym zabieganym świecie coraz bardziej doceniamy kontakt z naturą. Mieszkanie z ogródkiem daje nam możliwość spędzania czasu na powietrzu – zarówno podczas odpoczynku, jak i pracy zdalnej.

W swojej zielonej przestrzeni możemy urządzić strefę relaksu, w której będziemy mogli poczytać książkę, posłuchać audiobooka, czy spotkać się z przyjaciółmi. Własny kawałek zieleni, to możliwość zaaranżowania kącika wypoczynkowego z hamakiem, huśtawką, czy ławeczką, lub przestrzeń na organizację spotkań w gronie bliskich nam osób.

Przydomowy warzywnik czy dodatkowa powierzchnia

Ogródek to nie tylko miejsce do wypoczynku, ale również dodatkowa przestrzeń użytkowa. Możemy w nim posadzić warzywa i zioła, hodować kwiaty. Mini – warzywnik lub kwietnik zapewnia doznania estetyczne, bo pięknie kwitnące kwiaty cieszą oko, a delikatne aromatyczne zapachy kwiatów i ziół wkradają się do mieszkania.

Własny ogródek może zapewnić również dodatkowy ruch na świeżym powietrzu. Pielęgnacja trawy – koszenie, podlewanie, usuwania chwastów czy pielęgnowanie innych roślin wymaga również aktywności fizycznej. Własna zielona przestrzeń daje nam możliwość jej aranżacji według naszego gustu: posadzenia wybranych roślin. To idealne rozwiązanie dla osób kreatywnych, które cenią sobie kontakt z naturą, a jednocześnie nie chcą lub nie mogą wyprowadzić się do domu poza miastem.

Stilla, wizualizacja inwestycji

Idealne dla rodzin z dziećmi

Ogródek to również świetne miejsce dla dzieci. Naturalna przestrzeń sprzyja kreatywności i aktywności fizycznej. Dzieci mogą obserwować naturę, bawiąc się na powietrzu w bezpiecznym otoczeniu własnego ogródka. Zachęcanie dzieci do uczestniczenia w pracach ogrodniczych staje się elementem edukacji i dostarcza cennych lekcji o naturze, a także uczy odpowiedzialności przy pielęgnowaniu kwiatów czy warzyw. Możemy również stworzyć ogród przyjazny dla pszczół, motyli i innych owadów, przyczyniając się do ochrony bioróżnorodności, a jednocześnie możemy obserwować pracujące owady. A to kolejna lekcja przyrody dla naszych dzieci.

Mieszkanie z ogródkiem to niezastąpione rozwiązanie również dla rodzin z małymi dziećmi. Ta dodatkowa przestrzeń, szczególnie podczas ładnej pogody, pozwala maluchom spędzać bezpiecznie czas na powietrzu. Można ją zaaranżować na wiele sposobów z uwzględnieniem kreatywności i potrzeb maluchów. Może znaleźć się tam mała piaskownica, zjeżdżalnia czy huśtawka, a na kocyku można urządzić sobie mini piknik. Pomysły na zagospodarowanie miejsca dla maluchów ogranicza tylko wyobraźnia rodziców.

Jaśminowy Mokotów, etap 4

Dodatkowa przestrzeń do pracy

Duży wpływ na zainteresowanie mieszkaniami z ogródkiem miało rozpowszechnienie pracy zdalnej. Jeżeli większość dnia spędzamy w domu, to chcemy, aby było to przestronne, przyjazne miejsce w otoczeniu zieleni. Możliwość pracy z domu, a jeszcze lepiej z własnego ogródka, to komfort dzisiejszych czasów, którego poszukują nabywcy mieszkań. A coraz większe zainteresowanie mieszkaniami z ogródkiem wynika również z tego, że pozwalają nadal korzystać z uroków życia w mieście, infrastruktury, jaką oferuje, z jednoczesną możliwością życia w otoczeniu własnej zieleni.

Inwestycja na przyszłość

Mieszkania z ogródkiem cały czas cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku nieruchomości. Zwykle posiadają one wyższą wartość rynkową w porównaniu do mieszkań pozbawionych takiego atutu, szczególnie w dużych miastach, gdzie przestrzeń zielona jest na wagę złota. Należy jednak pamiętać, że wartość takiego mieszkania może również zależeć od lokalizacji, standardu oraz innych czynników wpływających na atrakcyjność nieruchomości.

Holm House

A co z prawem własności do przydomowego ogródka?

Najczęstszą praktyką deweloperską jest to, że ogródki przynależne do mieszkań nie stanowią własności dla właścicieli mieszkań. Bo, gdyby tak było, wtedy cena za mieszkanie na własność i grunt musiałaby być znacznie wyższa. Czy zatem ogródek stanowi część wspólną osiedla i każdy może z niego korzystać? Otóż nie!

Deweloperzy najczęściej ustanawiają służebność gruntową albo podpisują z klientami tzw. umowy quoad usum, czyli o podziale nieruchomości do korzystania. Umowa quoad usum pozwala na podzielenie części wspólnej, tak by wyznaczyć jej poszczególne fragmenty i „przypisać” do użytkowania poszczególnym właścicielom. Jednocześnie taka umowa wskazuje, kto może użytkować daną część zielonej przestrzeni. Pozostali właściciele mieszkań są zobowiązani do respektowania wyłącznego prawa do użytkowania określonego fragmentu gruntu przez jednego z nich.

Mieszkanie z ogródkiem to doskonała propozycja dla osób, które chcą żyć w komfortowych miejskich warunkach, ale też blisko natury. To idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi i wszystkich tych, którzy cenią sobie możliwość rozwijania pasji ogrodniczej.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz

    O nas

    Witaj na blogu Skanska

    Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.

    bądź na bieżąco

    Green living na facebooku