Architektura i design

Modne wnętrza: jakie inspiracje wnętrzarskie będą na topie w 2025 roku?

28 marca 2025

Pandemia miała zauważalny wpływ na to, jak obecnie wyglądają nasze mieszkania. W ciągu ostatnich pięciu lat znacząco upowszechniła się praca zdalna, co uświadomiło nam, jak istotna jest komfortowa przestrzeń robocza. Mieszkania przestały służyć jedynie do spania i relaksu. Zmieniły się warunki naszego funkcjonowania i dużo bardziej świadomie szukamy wnętrzarskich inspiracji, które pomogą nam stworzyć przestrzeń dla różnych typów aktywności. 

„Chcemy, by nasze wnętrza były modne, ale i bardziej zgodne z nami – nie tylko pod względem funkcjonalności, ale też w aspekcie estetycznym” – zwraca uwagę Izabela Kucharska, Menedżer ds. Rozwoju Produktu w Skanska Residential Development Poland.

Modne wnętrza na 2025: jakie inspiracje wnętrzarskie będą na topie?

Dom ma już nie tylko dopasowywać się do naszego stylu życia czy osobowości, ale także nas wyrażać. Dlatego coraz częściej odchodzimy od neutralnych rozwiązań, które często były też po prostu nudne. We wnętrzach coraz częściej sięgamy po odważne kolory, struktury czy formy. Nie boimy się próbować, dlatego można powiedzieć, że najważniejszym trendem na rok 2025 jest indywidualność.

Indywidualność – najważniejszy wyznacznik modnych aranżacji wnętrz

„Nasze wnętrza wyrażają nas już nie tylko w dodatkach. Coraz częściej definiujemy się już na etapie projektowania. Chcemy się określać już na poziomie ogólnych założeń, kolorystyki czy stylu” – podkreśla Izabela Kucharska ze Skanska.

W rekomendacjach dizajnerów można wyróżnić jednak kilka elementów wiodących. Właśnie na nich skupiliśmy się przygotowując koncepcję estetyczną dla mieszkań wykończonych „pod klucz” w ramach usługi Sitta dla inwestycji NU2 na warszawskiej Woli. Opierając się na trzech wypracowanych przez nas stylach, powiemy, jak zaprojektować modne wnętrze i stworzyć dobrą przestrzeń, jednocześnie będąc w zgodzie ze sobą.

Trend total look – modne kolory wnętrz

Pierwszym z trendów, które zyskują na popularności, jest tzw. total look. Jego założenia są proste – w nowoczesnych wnętrzach stawiamy na dominację jednej barwy. Chcemy, żeby kolor pojawił się wszędzie – nie tylko na ścianach, ale też na suficie, meblach czy armaturze. Nie muszą to być ostre kolory, mogą być delikatniejsze – ważne jest jednak wrażenie spójności i całościowości przyjętego rozwiązania.

 

Mieszkanie w standardzie Sitta w inwestycji NU2. Wizualizacja stylu Wisła.

Przykładem zastosowania tych trendów w inwestycji NU2 jest styl Wisła. Projektanci postawili na ciepłe odcienie i kolor piaskowy. Harmonijne i spójne są odcienie szafek kuchennych, pasa między nimi, a także cała tonacja pomieszczenia. Elementem urozmaicającym są płytki, które wyróżniają się fakturą. Delikatne uwypuklenia tworzą plastyczne wrażenie i przyciągają wzrok – mimo dominacji jednego elementu wciąż mamy poczucie różnorodności.

Wisła to dobry styl dla osób, które szukają nowych wrażeń, ale też lubią sztukę – z jednolitą kolorystyką świetnie zagrają na przykład przemyślane, kolorowe dodatki wyrażające naszą osobowość.

>> Sprawdź: Bouclé i Peach Fuzz, czyli trendy na 2024 rok w aranżacji wnętrz

Drewno i ponadczasowość – najmodniejszy trend wnętrzarski

Jeśli zależy nam na modnym wystroju wnętrz, pomyślmy odważniej o materiałach, zwłaszcza o kamieniu i drewnie. Projektanci w ostatnim czasie znów coraz chętniej sięgają po ciemniejsze deski z tzw. efektem ptasiego oczka lub czeczota – ich design kojarzony jest często ze stylem art deco. Drewno czeczotowe dzięki wyraźnym sękom i zmianom w strukturze zyskuje wyjątkowy charakter, a klasyczne meble zyskują efekt unikalności. W ten sposób klasyka łączy się z oryginalnością.

Mieszkanie w standardzie Sitta w inwestycji NU2. Wizualizacja stylu Giewont.

Właśnie taki efekt osiągnęli projektanci stylu Giewont. Wyróżniają go, chociażby szafki z ciemnego drewna oraz wyraziste zdobienia i akcenty – jak tapeta poprzedzielana listewkami tworząca ozdobny element w sypialni. Giewont to dobry wybór dla fanów elegancji oraz osób inspirujących się estetyką quiet luxury. Tym, którzy lubią szaleć, nie powinien jednak kojarzyć się z nudą, ponieważ takie otoczenie również pozwala na inwencję, a nawet ekstrawagancję – wystarczą modne meble o obłych kształtach czy dizajnerskie lampy, aby uzyskać we wnętrzu naprawdę unikalną aranżację.

Powrót do natury – ponadczasowy kierunek najmodniejszych wnętrz

Coraz chętniej wracamy do natury. Szukamy harmonii, łagodności, odpoczynku i ukojenia. Z podobnych potrzeb wynika popularność ciepłych odcieni niebieskiego i zielonego: kolorów przypominających o przyrodzie, a zwłaszcza morzu.

Mieszkanie w standardzie Sitta w inwestycji NU2. Wizualizacja stylu Bałtyk.

Motywy te znajdziemy w Bałtyku, trzecim stylu gotowych mieszkań inwestycji NU2. Jego wyznacznikiem jest przede wszystkim naturalność, domowe ciepło. Lniane tapety o nierównomiernej teksturze, meble w jasnych odcieniach, harmonia i balans uzyskane dzięki użyciu bieli oraz spokojne kolory – te elementy będą świetnym tłem dla dodatków w modnym stylu boho, wykonanych z naturalnych materiałów, jak np. wiklina. We wnętrzach tego typu odnajdą się osoby, które lubią spokój, równowagę i przytulne aranżacje.

>> Przeczytaj: Japandi – skandynawski minimalizm i japońska miłość do natury

Stałe trendy w wystroju wnętrz: na co postawić w 2025?

Wiele trendów dotyczących wyposażenia wnętrz jest ponadczasowych. Spośród tych, które nie tracą na znaczeniu, warto wyróżnić przede wszystkim te, które wiążą się z jakością. Choć zmieniają się delikatnie ich formy – np. na znaczeniu zyskuje drewno czeczotowe czy kolorowy marmur – trwałość jest tym, co lubimy niezależnie od czasów. Gwarantują nam ją zwłaszcza naturalne materiały – wśród tkanin jest to np. len.

Mieszkanie w standardzie Sitta w inwestycji NU2. Wizualizacja stylu Wisła.

Coś, w co warto inwestować, to między innymi dekoracje – o ile kolorystyka czy styl mieszkania może się zmienić, o tyle dobrze zaprojektowany, świadomie wybrany stolik kawowy czy piękna lampa będą służyć nam przez lata. Podobnie jest z dziełami sztuki – nie bójmy się rzeźb czy obrazów. To wyjątkowe elementy, które będą pięknie wyglądać w modnych wnętrzach salonów.

Mała zmiana daje czasem duży efekt: kluczem są niewielkie dodatki

Przemiana wnętrza to proces. Przed przystąpieniem do prac warto się zastanowić, jak chcemy się czuć we własnym domu i jaki efekt chcemy osiągnąć. Oczywiście warto przy tym brać pod uwagę najnowsze trendy wnętrzarskie, ale pamiętajmy też o tym, że to nasz gust i upodobania są najważniejsze. Może być tak, że lubimy naszą granatową kuchnię albo utrzymaną w beżach lub szarościach aranżację salonu, ale coś nas w tych pomieszczeniu mimo wszystko uwiera.

Mieszkanie w standardzie Sitta w inwestycji NU2. Wizualizacja stylu Bałtyk.

Często możemy zmienić wnętrze na modniejsze przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy i środków. Niekiedy wystarczy wymienić dosłownie jeden element – np. odświeżyć fronty szafek czy zmienić oświetlenie. Postawienie na wiklinową lampę zbliży nas do natury, natomiast wybór tej minimalistycznej bądź nowoczesnej wizualnie odświeży nasze pomieszczenie.

Wskazówka:

Jeżeli potrzebujemy wsparcia podczas aranżacji modnego wnętrza salonu, łazienki albo całego mieszkania, nie bójmy się skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. Architekt nie tylko sprawi, że przestrzeń stanie się funkcjonalna – dostosuje on design każdego pomieszczenia do naszych wymagań.

 

>> To może Cię zainteresować: Jak wydobyć potencjał mieszkania o nietypowym kształcie – rozmowa z architektkami z Deer Design

Modne wnętrza 2025 – wnętrze zgodne z nami

Mieszkania mogą być modne, ale przede wszystkim powinny być dopasowane do nas. Dlatego urządzając je, spróbujmy się kierować przede wszystkim własnym gustem i intuicją. Nie zapominajmy o funkcjonalności i ponadczasowości, weźmy pod uwagę jakość materiałów i ich trwałość, ale pamiętajmy przede wszystkim, że wnętrza mają służyć nam samym.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz

    O nas

    Witaj na blogu Skanska

    Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.

    bądź na bieżąco

    Green living na facebooku