Architektura i design

Ogrody na dachach: miejskie oazy zieleni

17 listopada 2014

Smutne miasta odchodzą w zapomnienie – natura wraca do metropolii. Szare blokowiska kolorowane są zielenią, parki poddawane rewitalizacji. Nikomu nie imponują już ogromne stalowo-żelbetowe konstrukcje. Popularność zdobywają zielone ogrody dachowe – oazy pełne krzewów, traw ozdobnych i kolorowych kwiatów.

Aktualizacja tekstu: 30.06.2025

Zakładanie ogrodu na dachu: dlaczego trend ten zdobywa popularność?

Coraz więcej mówi się o powrocie do natury. To trend reprezentowany przez budownictwo w skandynawskim stylu. Łączy w sobie dbałość o lokalny ekosystem i roślinność. Przykładem może być powstające osiedle w Warszawie – Jaśminowy Mokotów – gdzie roślinami tworzącymi przestrzenie zielone są rodzime byliny i trawy.

Warto wiedzieć:

Na terenie Jaśminowego Mokotowa pojawiło się wiele technologii zmniejszających zużycie prądu oraz zastosowano specjalny system retencyjny. Gromadzi on wodę opadową – wykorzystywana jest ona do podlewania zasadzonej zieleni: kwiatów, krzewów i drzew. Na naszą uwagę zasługuje również Park Enklawa, który powstał wraz z Jaśminowym Mokotowem. To ok. 8 500 m kw. terenu obsadzony ponad 40 gatunkami roślin rodzimych i udomowionych.

 

Oddać każdą możliwą przestrzeń naturze to najlepszy sposób, by zyskać w oczach miłośników przyrody. Jednak nie zawsze mamy możliwość wygospodarowania przestrzeni na kwiaty, krzewy czy inne rośliny. Wtedy rozwiązaniem może być przeniesienie przestrzeni zielonych… na dach.

>> Sprawdź: Zielony raj w mieście: Dlaczego warto wybrać mieszkanie z przydomowym ogródkiem?

Rośliny na dachach: pomysł na odrobinę natury nie tylko w budynkach mieszkalnych

Ogrody na dachach budynków niezmiennie zachwycają i intrygują. W dużych miastach mogą stać się enklawą ciszy i spokoju. To popularny trend na zachodzie, który w Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego — wygląda pięknie. Taki ogród znajduje się np. na dachu Centrum Nauki Kopernika i Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW). To spore powierzchnie zielone porośnięte różnymi gatunkami bylin, krzewów i krzewinek, a także roślin ekstensywnych.

Zalety ogrodów na dachach

Roślinnością pokrywano dachy domów w Skandynawii. Zielone dachy są szczególnie charakterystyczne i popularne w Norwegii, gdzie znane są już od tysięcy lat i wykorzystywane do dziś. Dlaczego? Zieleń na dachach zatrzymuje opady, ułatwiając działanie miejskiej kanalizacji. Rozprawia się z dwutlenkiem węgla, produkując tlen. W gorące dni sprawiają, że w budynkach jest chłodniej, a w zimne – zatrzymują ciepło.

Ogrody tworzone zarówno na dachach płaskich, jak i spadzistych obniżają natężenie hałasu i poprawiają mikroklimat. Zmniejszają smog, nawilżają powietrze i przeciwdziałają powstawaniu tzw. miejskich wysp ciepła. Co więcej – są przyjazne dla owadów i ptaków. Stają się dla nich naturalnym schronieniem.

>> Przeczytaj: Jakie rośliny sprawdzą się na Twoim balkonie?

Założenie ogrodu na dachu: czy jest trudne?

Dach z ogrodem – czy to ten na altanie, czy na domu jednorodzinnym lub budynku publicznym – musi być odpowiednio zaprojektowany. Musi chronić wnętrze przed zalaniem, ale też wrastaniem korzeni. Konstrukcja dachu powinna dodatkowo uwzględniać spore obciążenia, nie tylko wynikające z nasycenia wodą, ale też ciężaru śniegu i siły wiatru.

Ogrodowy, zielony dach powinien składać się z kilku warstw. Pierwsza to strop budynku, a kolejne to:

  1. warstwa hydroizolacyjna (może stanowić ją np. papa bitumiczna, folia EPDM na bazie kauczuku syntetycznego, folia budowlana).
  2. warstwa ochronna (włóknina chroniąca dach przed przerastaniem korzeni).
  3. warstwa z drenażem (wykonana z mat kubełkowych, keramzytu lub żwiru).
  4. warstwa filtrująca (z geowłókniny).
  5. warstwa roślinna (złożona z trawnika, rojników czy niskich krzewów, takich jak rozchodnik, ale też np. hortensji czy róży).

Zielony dach możemy też zaaranżować tak, by spełniał dodatkową funkcję – wypoczynkową – i stał się ogrodem z prawdziwego zdarzenia. Wystarczy, że postawimy na jego powierzchni donice i posadzimy w nich różne gatunki roślin (zarówno ozdobnych, jak i jadalnych), a w wyznaczonym miejscu pojawi się kilka foteli ogrodowych i ława.

>> Zobacz: Zielone miasta – idealna przestrzeń do życia

Trend na tworzenie ogrodów na dachach, oprócz właściwości stricte praktycznych, spełnia funkcje estetyczne. Kawa na dachu w promieniach porannego słońca, cisza i spokój z panoramą miasta przed oczami? A wszystko w otoczeniu zieleni, na dachu wysokiego budynku… To co? Zabierajmy się do tworzenia ogrodów na dachach.

 

Źródła:

https://www.kopernik.org.pl/ogrod-na-dachu (dostęp: 05.05.2025).

https://ogrodolandia.pl/ogrod-na-dachu-jak-go-urzadzic (dostęp: 05.05.2025).

architektura
design
green idea
Skanska
zrównoważony rozwój

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz

    O nas

    Witaj na blogu Skanska

    Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.

    bądź na bieżąco

    Green living na facebooku