Architektura i design

Sprawdź, jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem!

Anna Strożek

|

27 maja 2015

Powoli nadchodzi, długo wyczekiwany przez wszystkich, sezon urlopowy. Przenosimy się już myślami na górskie szczyty, słoneczne, piaszczyste plaże, smagane wiatrem fiordy i urokliwe uliczki egzotycznych miast. Im bliżej wyjazdu tym trudniej myśleć o przyziemnych sprawach… A warto pamiętać, że aby naprawdę wypocząć trzeba mieć zapewniony spokój ducha.

A jak tu się zrelaksować, gdy martwimy się o zalanie sąsiada albo zastanawiamy się, czy wyłączyliśmy żelazko bądź zamknęliśmy okna? I czy nasze mieszkanie będzie jeszcze stało, gdy wrócimy z wakacji? O spokój najlepiej zatroszczyć się starannie i z odpowiednim wyprzedzeniem, by nie robić wszystkiego na ostatnią chwilę. Poniżej znajdziecie kilka porad.

Zapobiegać, zamiast leczyć

Po raz kolejny przypominamy, że najskuteczniejsza jest… profilaktyka;) Najlepiej pomyśleć o bezpieczeństwie dużo wcześniej, już na etapie kupowania mieszkania. Osiedla skandynawskie są projektowane na zasadzie bezpieczeństwa przez projekt. Już na etapie planowania osiedla wybiera się bezpieczną, zieloną okolicę. Wybudowane osiedle jest dobrze oświetlone, bez ciemnych zaułków, znajdują się na nim wspólne miejsca rekreacji, sprzyjające nawiązywaniu znajomości z sąsiadami i spajaniu społeczności. Dodatkowo, na klatkach montowane są automatyczne włączniki światła. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o skandynawskim bezpieczeństwie, odwiedźcie Park Ostrobramska lub skontaktujcie się z przedstawicielem firmy Skanska . A co zrobić, gdy na zapobieganie już za późno? Poznajcie kilka innych sposobów.;)

Przyjaciel dobry na wszystko

Poproś przyjaciela, kogoś z rodziny lub zaufanego znajomego, by doglądał Twojego mieszkania. Zostaw mu zapasowe klucze, poproś by podlewał rośliny, przewietrzył i po prostu – pokręcił się po mieszkaniu i zapalił światła. To najskuteczniej odstrasza potencjalnych złodziei!

Sąsiad stróż

Najskuteczniejszym systemem antywłamaniowym jest sąsiad. Najlepsze zamki nie zatrzymają złodzieja, ale jeśli ktoś podczas próby włamania będzie kręcił się po klatce – rabuś zrezygnuje. Poproś znajomych sąsiadów, żeby zerknęli na Twoje mieszkanie, kiedy wyjedziesz na urlop. Nie zapomnij poinformować ich o przyjacielu, który będzie przychodzić doglądnąć lokum. Najlepiej, żeby sąsiad go poznał lub wiedział jak wygląda. Zostaw także sąsiadowi numer kontaktowy swój i swojego znajomego, żeby w razie awarii można było się z Wami skontaktować.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Najwcześniej jak to tylko możliwe spakuj swoje rzeczy, żeby nie robić tego na ostatnią chwilę. Najlepiej zrób listę i pakuj się zgodnie z nią. Unikniesz nerwowych sytuacji. Dodatkowo, odłącz wszystkie niepotrzebne rzeczy od prądu. Nie będą marnować energii, a Ty będziesz spokojniejszy. Upewnij się, czy zamknąłeś wszystkie okna i przede wszystkim – zakręć dopływ gazu i wody do mieszkania. Unikniesz zalania sąsiada. Poproś któregoś z domowników, żeby wszystko po Tobie sprawdził. Powinniście być spokojniejsi.

Dom chroniony alarmem

Poprzednie patenty nie wymagały wkładu finansowego. Jeśli Twoim zdaniem, to wszystko za mało, to możesz zainstalować w mieszkaniu system alarmowy, ubezpieczyć je, bądź zatrudnić firmę ochroniarską. Podobno ostrożności nigdy za wiele, jest to jednak dość kosztowna inwestycja i nie każdy może sobie na nią pozwolić.

mieszkania skanska
zrównoważony rozwój

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz