Lagom w praktyce
30 czerwca 2025
Weekend to doskonała okazja do tego, by oderwać się od szarej codzienności i wyjechać z wielkiego miasta. Jednak dokąd się wybrać? Warszawiacy uwielbiają Kampinoski Park Narodowy. Ale to nie jedyne miejsce, do którego warto wyjechać. Oto lista warszawskich atrakcji na świeżym powietrzu – przyrodniczy must have na weekendy.
Dlaczego warto postawić na wycieczkę po szlaku turystycznym w parku narodowym? Podczas spacerów możemy złapać oddech, podziwiać baśniowe skały, jaskinie i cieszyć się ciszą. Na taką przygodę możemy zabrać całą rodzinę i wspólnie odkrywać leśne tajemnice i zakamarki. Dobrym pomysłem może też być samotna wędrówka lub w parze. Wszystko zależy od naszych potrzeb.
Piękno przyrody, miejsca, z którymi związane są legendy oraz wyjątkowe gatunki zwierząt żyjących w parkach narodowych sprawią, że nikt nie będzie się nudzić.
>> Przeczytaj: Zielone miasta – idealna przestrzeń do życia
W Polsce znajdują się 23 parki narodowe. Zajmują one 1% terytorium naszego kraju. Możemy w nich zobaczyć góry, jeziora, rzeki i morze. Nie jest trudno tam spotkać żubra czy obejrzeć wędrującą wydmę. Znajdzie się coś także dla miłośników historii i kultury, np. drzewo, pod którym wypoczywał Władysław Jagiełło.
Oprócz zachwycających widoków, miejsc pamięci narodowej czy walorów edukacyjnych, na naszą uwagę zasługują specjalnie tworzone szlaki i trasy rowerowe. Dzięki nim możemy połączyć przyjemne z pożytecznym.
Kampinoski Park Narodowy (KPN) położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy, w pradolinie Wisły. To Światowy Rezerwat Biosfery UNESCO i doskonały cel wycieczek dla każdego. Puszcza słynie z wyjątkowego krajobrazu. Napotkamy w nim pasy wydm śródlądowych porośniętych borami sosnowymi, podmokłe bagna, olsy i łąki.
>> Zobacz: Zielone płuca Warszawy
Warto wiedzieć:
Na terenie Puszczy Kampinoskiej – parku narodowego koło Warszawy – znajduje się miejsce pamięci narodowej, czyli cmentarz w Palmirach. Upamiętnia on żołnierzy, przedstawicieli życia kulturalnego, społecznego i politycznego, którzy zginęli z rąk hitlerowców podczas II wojny światowej. |
Kampinoski Park Narodowy, nazywany też Kampinosem, jest ostoją dla wielu gatunków roślin – na jego terenie możemy spotkać różne rzadkie gatunki, m.in. chamedafne północną (relikt polodowcowy), brzozę ciemną, storczyki (np. kosaciec syberyjski), wężymord stepowy, lilię złotogłów czy zimozioła północnego. KPN to także dom dla wielu zwierząt – przy odrobinie szczęścia można w nim spotkać:
KPN oferuje doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku. Park dysponuje gęstą siecią – około 350 – 360 km – znakowanych szlaków turystycznych i ścieżek dydaktycznych. Pozwalają one dotrzeć do najciekawszych zakątków Puszczy Kampinoskiej. Natomiast na rowerzystów czeka Kampinoski Szlak Rowerowy.
W okolicy terenu Kampinoskiego Parku Narodowego dostępne są liczne parkingi (np. Izabelin, Truskaw, Palmiry) i polany wypoczynkowe (np. Lipków, Opaleń, Granica) z placami zabaw dla dzieci, ułatwiające planowanie wycieczek.
>> Sprawdź: Warszawski niezbędnik rowerowy
Choć nie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy – tak jak Kampinoski Park Narodowy – to nadal warto je odwiedzić. Oto lista parków narodowych poza województwem mazowieckim. Ich piękno oraz różnorodność gatunków roślin i zwierząt z pewnością zachwycą niejednego fana pieszych i rowerowych wycieczek.
Biebrzański Park Narodowy leży w województwie podlaskim, 192 km od Warszawy. Jest największym parkiem ze wszystkich w Polsce. Nazywamy go Polską Amazonką, ponieważ znajduje się tam dużo rzek, które są świetną okazją do spływów kajakowych.
Miłośnicy zwierząt będą mieć okazję spotkać tam łosia, a amatorzy historycznych pamiątek mogą obejrzeć Twierdzę Osowiec.
Białowieski Park Narodowy to najstarszy w Polsce obszar zachowany w stanie naturalnym. Jest położony w województwie podlaskim, 236 km od Warszawy. Park będzie gratką dla amatorów zwierząt, którzy mogą na własne oczy obejrzeć olbrzymie żubry, a przez lornetkę obserwować unikatową odmianę dzięcioła białogrzbietego.
Leśne alejki doskonale nadają się do uprawiania nordic walkingu lub wypraw trekkingowych. Jednym z ciekawszych miejsc, które z przyjemnością odwiedzą zwolennicy dobrego smaku, jest urządzony w angielskim stylu piękny Park Pałacowy w Białowieży.
Kolejną propozycją na weekendowy wyjazd za miasto jest Wigierski Park Narodowy. Położony jest na skraju Puszczy Augustowskiej, 282 km od Warszawy. Tym, co najbardziej zachwyca są liczne jeziora, które są pozostałościami po lodowcach. To doskonałe miejsce dla wielbicieli żeglarstwa.
Pływanie po najgłębszym, 73-metrowym jeziorze Wigry, może stać się jednym z najbardziej zapamiętanych przeżyć. Szczególnie cenne jest nabrzeże jezior z licznymi tamami, wybudowanymi przez bobry, które są dziś symbolem Wigierskiego Parku Narodowego.
Czwartą propozycją jest, najmniejszy w Polsce, Ojcowski Park Narodowy, położony w województwie małopolskim, 286 km od Warszawy. Znajdziecie tam baśniowe skałki np. Igłę Deotymy lub Maczugę Herkulesa czy ruiny zamków piastowskich. Na amatorów prawdziwej przygody czekają wnętrza i zakamarki tajemniczych jaskiń.
Oddalony o 631 km od Warszawy Woliński Park Narodowy to pierwszy w Polsce Park Morski. Piękne lasy bukowe i wybrzeże klifowe wzbudzą zachwyt spacerowiczów. Jezioro Turkusowe oczaruje swoją romantyczną, szmaragdowo-turkusową barwą, a odpoczynek wśród lasów może być okazją do spotkania orła bielika lub fokę szarą.
Atrakcją dla pasjonatów historii będą pozostałości z czasów historycznych – okopy i bunkry.
>> To może Cię zainteresować: Zielone miasta – idealna przestrzeń do życia
Warto od czasu do czasu wybrać się do obszarów ochrony przyrody, by przekonać się o bogactwie polskiej fauny i flory. Nie należy jednak zapominać o nieco mniejszych, jednak równie istotnych terenach zielonych na terenie Warszawy. Choć nie są tak bioróżnorodne jak Kampinoski Park Narodowy, to nadal stanowią wspaniały pomysł na spędzenie najbliższych weekendów poza domem.
Na liście fajnych parków w Warszawie warto wyróżnić m.in.:
Podsumowując, jednym z ciekawszych parków narodowych blisko Warszawy jest Kampinoski Park Narodowy. Oferuje mnóstwo atrakcji – począwszy od tras pieszych i rowerowych, skończywszy na polanach wypoczynkowych. Słowem: każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli jednak nie interesuje nas Puszcza Kampinoska pod Warszawą, postawmy na okoliczne tereny zielone. W nich też wypoczniemy i nabierzemy sił na nowe wyzwania.
Źródła:
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
16 kwietnia 2025
8 kwietnia 2025
Odpowiedz na komentarz