Lagom w praktyce

Minimalizm, czyli sztuka prostego życia

Anna Strożek

|

13 lutego 2018

Minimalizm to filozofia, którą coraz więcej osób kieruje się w swoim życiu. Światopogląd określany tym mianem jest niejako odpowiedzią na nadmierny konsumpcjonizm. To narzędzie, które pomaga zorganizować życie. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie chodzi tylko o to, aby uporządkować przestrzeń, ale również bałagan, który siedzi w naszej głowie. Wprowadzając do swojej codzienności kilka zasad możemy sprawić, że będzie nam się żyło lepiej i wygodniej. Wszystko zaczyna się od wyrzucania niepotrzebnych rzeczy, a kończy na zrywaniu niepotrzebnych kontaktów i relacji.

Poznajcie 5 zasad, które warto przestrzegać na początku swojej drogi do minimalizmu:

1.  Zrób porządek w przestrzeni

Uporządkowanie przestrzeni fizycznej wokół siebie to początek drogi do minimalizmu. Dopiero później możemy przechodzić do zmian na płaszczyźnie duchowej i emocjonalnej. Nasz styl życia uzależniamy od posiadanej przestrzeni zamiast stworzyć ją tak, by odpowiadała naszemu życiu. Minimalizm odznacza się porządkiem w szafach, stonowanymi kolorami we wnętrzach oraz prostymi i funkcjonalnymi meblami. Im więcej wzorów tym większe wrażenie chaosu. Sztuką nie jest wyrzucanie wszystkiego, co wpadnie nam w ręce. Do każdej rzeczy powinniśmy podejść indywidualnie. Najlepiej zacząć od przedmiotów, które tylko gromadzą kurz, a są nam całkowicie zbędne. Porządkowanie przestrzeni może trwać dzień, tydzień, a nawet kilka miesięcy. Ważne w tym wszystkim jest to, żeby podzielić pracę na mniejsze odcinki, dzięki czemu zyskamy więcej energii, aby stawić czoło kolejnym wyzwaniom. Najważniejsze jest to, żeby wszystko znalazło swoje miejsce. Podobno nic tak nie uczy odpowiedzialności, jak życie w zminimalizowanej przestrzeni.

lawka

2.  Pozbądź się zbędnych przedmiotów

Nie chodzi o posiadanie jakiejkolwiek założonej liczby rzeczy, tylko o zmianę naszego nastawienia względem nich. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się wszystkich ubrań i pamiątek zalegających w naszych szafach. Pierwszym krokiem może być wyłożenie wszystkiego na środek pokoju i przystąpienie do segregacji. W procesie pozbywania się niepotrzebnych przedmiotów może sprawdzić się zasada 3P – zostawiamy tylko to, co jest piękne, pożyteczne i pamiątkowe. Alternatywą może być zatrzymanie wyłącznie tego, co wywołuje w nas pozytywne uczucia. Minimalista zwykle popiera inicjatywy społeczne mające na celu wymianę czy sprzedaż używanych przedmiotów. To sprawia, że one nadal istnieją w otoczeniu i zyskują nowe życie. Gdy mamy problem, żeby rozstać się z naszym wyposażeniem szafy, warto zadać sobie pytanie: gdyby mój dobytek spłonął, kupiłbym to wszystko ponownie?

sweter

3.  Planuj swój czas

Warto zastanowić się, na jakie czynności tracimy najwięcej czasu. Im lepiej poznamy siebie, tym planowanie będzie dla nas łatwiejsze. Możemy dzięki temu przewidzieć ile czasu zajmuje nam wykonanie danego zadania. Dotyczy to zwłaszcza czynności powtarzających się, z których w dużej mierze składa się nasze życie. Ograniczenie korzystania z internetu czy oglądania telewizji może przynieść wiele korzyści. Zaoszczędzony czas poświęćmy na pielęgnowanie relacji z bliskimi oraz na oddanie się swoim pasjom i dbaniu o własne zdrowie.

zeszyt

4.  Zwolnij

Minimalizm to filozofia, która nakazuje zatrzymać się tu i teraz. Gdy jesteśmy w nieustannym pędzie trudno o refleksje nad życiem. Żeby znaleźć swój właściwy rytm powinniśmy najpierw zwolnić. Po drodze nierzadko gubimy nasze priorytety i zapominamy o czasie, którego już nigdy nie odzyskamy. Znalezienie równowagi w takim pośpiechu to nie lada wyzwanie. Często umykają nam rzeczy ważne, a uwagę skupiamy na mało istotnych szczegółach. Znajdźmy w ciągu dnia chwilę dla siebie oraz poświęćmy zaoszczędzony czas najbliższym. Bo jak mówi Mahatma Gandhi: “W życiu chodzi o coś więcej, niż o zwiększanie jego tempa”.

ludzie

5.  Czerp radość z działania

Winniśmy pozyskiwać szczęście z działania, a nie z posiadania. Rozmowa z najbliższymi, wspólny spacer, gotowanie, bieganie – na tym powinniśmy się skupiać. Jeśli swoją uwagę skierujemy na działanie nie będziemy odczuwać pokusy, aby coś kupić. Minimalista stara się gromadzić przede wszystkim wspomnienia, chce bogacić się wewnętrznie, zdobywać nowe doświadczenia, poznawać nowe miejsca i ludzi, a także poświęcać się swoim pasjom.

podroz1

Każdy musi samodzielnie odkryć własną drogę do minimalizmu, ponieważ nie istnieje jeden złoty środek, który zapewni nam lepsze i efektywniejsze życie. Z pomocą przychodzą jednak różne książki i blogi, które opisują tę filozofię. Poznajcie 10 z nich.

Blogi:

1. https://drogadominimalizmu.pl

Blog jest podzielony na 7 kategorii. Dowiadujemy się między innymi: jak zmienić swoje nawyki zakupowe, co daje minimalizm w pielęgnacji oraz w jaki sposób przeprowadzić wiosenne porządki. Autorka w bardzo interesujący sposób wplata ideę minimalizmu w aspekty życia codziennego.

2. https://minimalplan.com

Blog o upraszczaniu, zwalnianiu i ustalaniu reguł. Znajdziemy tutaj cały przekrój interesujących tematów związanych z minimalizmem i stylem życia.

3. http://www.prostejestpiekne.pl/blog/

Treści podzielone są na 8 stref: kuchni, ducha, szafy, pielęgnacji, wnętrza, ciała, relacji, biżuterii. Estetyka bloga to prawdziwa uczta dla oczu.

4. http://pieknoiminimalizm.blogspot.co.uk

Jak wskazuje sama nazwa: autorka skupia się na szeroko pojętym pięknie i minimalizmie. Pragnie zarazić nas tym, czego sama nauczyła się odkrywając swoją drogę do minimalizmu. Teksty często podparte są jej własnym doświadczeniem i przykładem.

5. https://simplicite.pl/

Słowami autorki: “SIMPLICITE to sztuka prostego życia. Świadomość i jakość to najważniejsze wartości, które znajdziesz na moim blogu. Pokażę Ci, w jaki sposób mądrze skorzystać z narzędzia, jakim jest minimalizm, aby budować dojrzałe i szczęśliwe życie w każdym jego aspekcie”

Książki:

1.”Sztuka minimalizmu w codziennym życiu” Dominique Loreau

Autorka, opierając się na licznych przykładach, podaje konkretne, praktyczne rady pozwalające uświadomić sobie nasze prawdziwe potrzeby, pozbyć się lęków przywiązujących nas do rzeczy, uniknąć pułapek społeczeństwa konsumpcyjnego, nie ulegać modom.

2.”Im mniej, tym więcej” Joshua Becker

Dzięki tej książce zrozumiesz, że mniej – to więcej czasu i energii, więcej pieniędzy, więcej wolności, więcej hojności i lepszy przykład dla dzieci. Autor opowiada o minimalizowaniu własnych potrzeb oraz o doświadczeniach przyjaciół.

3. „Pożegnanie z nadmiarem: minimalizm japoński” Fumio Sasaki

To japoński bestseller o szczęściu, które można czerpać z minimalistycznego życia. W tej książce Sasaki stara się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego mierzymy swoją wartość według rzeczy, które posiadamy? W jaki sposób minimalizm nie tylko przekształca przestrzeń wokół nas, ale także znacząco wzbogaca życie? Autor dzieli się swoim doświadczeniem oraz radzi, jak przeprowadzić proces minimalizacji.

4. “Chcieć mniej – minimalizm w praktyce” Katarzyna Kędzierska

Dzięki tej książce odkryjesz zaskakująco prosty i konkretny plan pozbycia się przytłaczającego nadmiaru. Autorka opisuje swoją drogę do minimalizmu i wymienia kilka jego zasad.

5. “Sztuka prostoty”  Dominique Loreau

To książka o tym, jak wdrożyć dobre nawyki w swoje życie i jak wprowadzić minimalizm do swojego domu. Elegancja, dobre samopoczucie i szczęśliwe życie – oto, co proponuje „Sztuka prostoty”.

Odkryj, co daje ci radość i pozbądź się wszystkiego innego, żeby znaleźć miejsce dla tych naprawdę istotnych rzeczy. Jak głosi szwedzkie przysłowie: “Bój się mniej, licz na więcej; jedz mniej, przeżuwaj więcej; jęcz mniej, oddychaj więcej; kochaj bardziej, a Twoje będzie wszystko, co dobre”. Być może filozofia minimalizmu jest dla ciebie. Zastanów się nad tym.

|

0 komentarze

Kaldekor

11 sierpnia 2023 - 18:42

Dla tych, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę o minimalizmie, warto również zwrócić uwagę na ekologiczny wymiar tej filozofii. Minimalizm, poprzez zmniejszenie konsumpcji i ilości posiadanych przedmiotów, może również wpłynąć na ograniczenie śladu węglowego i zanieczyszczenia środowiska. Wybór mniejszej, ale wyższej jakości produktów, produkcja lokalna, oraz rezygnacja z jednorazowych opakowań to kilka praktycznych kroków, które każdy z nas może podjąć, aby uczynić swoje życie bardziej zrównoważonym. Nie tylko pomaga to nam w organizacji przestrzeni i umysłu, ale również ma realny wpływ na zdrowie naszej planety. Współczesny świat zasypuje nas konsumpcyjnym podejściem do życia, przez co często zapominamy o tym, co jest naprawdę ważne. Te 5 zasad wprowadzających minimalizm do życia codziennego to znakomity przewodnik dla każdej osoby chcącej zmienić swoje nawyki. Pozdrawiam, https://kaldekor.pl

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz