Lagom w praktyce

Nasłonecznienie mieszkania — dlaczego światło naturalne w mieszkaniu jest tak ważne?

Diana Zbrzeźniak

|

4 stycznia 2022

Odpowiednie światło w mieszkaniu to podstawa — zapewnia optymalne warunki do odpoczynku, pracy, nauki. Pomieszczenia doświetlone naturalnym światłem dodają nam energii, poprawiają samopoczucie, a także mogą zmniejszyć poziom stresu. Dowiedz się, jak zadbać o właściwe nasłonecznienie w domu.

Data aktualizacji: 21.03.2025

Nasłonecznienie mieszkania w regulacjach prawnych

Polskie przepisy określają jasno i precyzyjnie wymogi dotyczące nasłonecznienia w mieszkaniu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], pomieszczenia przeznaczone do zamieszkania przez ludzi powinny mieć zapewniony dostęp do światła naturalnego.

Co te regulacje oznaczają dla nas? Otóż wynika z nich, że właściwy czas nasłonecznienia powinien wynosić najmniej 3 godziny w dniach równonocy między 7.00 a 17.00. Wymogi te musi spełniać przynajmniej jeden pokój, jeśli lokal jest wielopokojowy.

>> Warto zapoznać się z artykułem: Okno na świat, czyli nowe spojrzenie na doświetlenie mieszkań

Nasłonecznienie mieszkania a ekspozycja pomieszczeń

Kiedy oglądamy nieruchomości i szukamy idealnego lokum, zwracajmy uwagę na usytuowanie budynku i rozkład pomieszczeń w mieszkaniu względem stron świata, np. ekspozycja południowo-zachodnia, północno-wschodnia. Od tego zależy, ile promieni słonecznych wpadnie do środka w ciągu dnia.

Wnętrza z oknami wychodzącymi na północ będą zdecydowanie mniej doświetlone i chłodniejsze. Z kolei te z przeszkleniami od strony południowej oraz zachodniej zapewnią największą ilość światła naturalnego. Zauważmy, że czas nasłonecznienia wpływa także na utrzymanie optymalnej temperatury w mieszkaniu.

>> Warto przeczytać też: Dobre mieszkanie dla mnie, czyli jakie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania

Czy rozmiar okien wpływa na nasłonecznienie mieszkania?

Kolejnym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania, jest rozmiar okien. Im będą większe, tym więcej promieni dostanie się do pomieszczenia. W najnowszych inwestycjach deweloperzy wykorzystują bardzo duże przeszklenia z dodatkowymi naświetlami, by zapewnić przyszłym mieszkańcom jak najlepszy dostęp do światła dziennego.

Interesujące rozwiązania architektoniczne zastosowaliśmy w naszej inwestycji na warszawskim osiedlu Solen Kabaty. W eleganckich apartamentach zamontowaliśmy duże okna, które dodają wnętrzu przestronności, a jednocześnie nie powodują utraty ciepła.

Jak to możliwe? Otóż pozwalają na to nowoczesne materiały oraz technologie, które wykorzystujemy podczas budowy. Przestrzegamy obowiązujących norm prawnych dotyczących współczynnika przenikania ciepła. To parametr określający poziom intensywności przenikania energii przez przegrodę, np. okno –przy oknach fasadowych oraz drzwiach tarasowych nie może on przekroczyć 0,9 W/m2K. Pamiętajmy, że im będzie niższy, tym więcej ciepła zatrzymamy w pomieszczeniu.

Zwróćmy również uwagę, że dzięki panoramicznym oknom lokale będą miały dostęp do naturalnego światła przez długi czas w ciągu dnia.

Dodatkowo oryginalny wygląd budynku sprawia, że nieruchomość nabiera wyrazu i może być przyjaznym miejscem do zamieszkania. Poczucie przytulności wzmacnia bliskość przyrody – Solen Kabaty jest położone blisko Lasu Kabackiego.

>> Polecamy również: Zakup nowego mieszkania krok po kroku

Wpływ światła naturalnego na środowisko i energooszczędność

Rozmiar okien, podobnie jak orientacja względem stron świata, ma również związek z kwestiami z zakresu ekologii. Wykorzystanie naturalnego światła w mieszkaniu to:

  • mniejsze straty środowiskowe,
  • niższe rachunki za prąd.

Im dłużej w ciągu dnia będziemy cieszyć się światłem słonecznym, tym później włączymy sztuczne oświetlenie, a w konsekwencji – zużyjemy mniej energii.

Wpływ na to, w jakim stopniu możemy skorzystać z promieni słonecznych, ma – wspomniane już wcześniej – ułożenie pomieszczeń względem stron świata. Ważne jest, aby pokoje, w których spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, były skierowane na południe, południowy wschód lub południowy zachód. W ten sposób nawet w pochmurne dni będziemy mogli otrzymać odpowiednią dawkę światła w mieszkaniu, nie włączając przy tym żarówek.

>> Warto sprawdzić: Eko rozwiązania 2020 – czyli jak ograniczyć zużycie energii, gdy większość czasu spędzamy w domach?

Nasłonecznienie mieszkania a samopoczucie

Naturalne światło słoneczne odgrywa niezwykle istotną rolę dla naszego zdrowia i samopoczucia. Wpływa na dobowy rytm organizmu, który odpowiada za wiele istotnych funkcji życiowych, np.:

  • cykl snu i czuwania,
  • regulację temperatury ciała,
  • uwalnianie hormonów.

Zaburzenia rytmu okołodobowego mogą skutkować problemami zdrowotnymi – w tym depresją, bezsennością, a nawet cukrzycą.

WAŻNE:

Dla zachowania optymalnego rytmu dobowego nasze oczy powinny mieć styczność ze światłem naturalnym w ciągu dnia i zaciemnieniem w nocy. Warto o tym pamiętać i poza zapewnieniem odpowiedniego dziennego nasłonecznienia, ograniczyć dostęp do światła podczas odpoczynku w sypialni.

Czy światło naturalne wpływa na prawidłową masę ciała?

Naukowcy z Northwestern University wykazali kluczową relację, między ekspozycją na światło a współczynnikiem BMI. Uczestnicy badań, na których oddziaływało naturalne światło od rana, mieli zdecydowanie niższe BMI, niż ci, którzy otrzymali pierwszą dawkę promieni słonecznych w późniejszych godzinach.

Wyniki eksperymentu świadczą o zbawiennym działaniu światła naturalnego na nasz organizm. Potrzebujemy go m.in. do utrzymania prawidłowego metabolizmu. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią ilość promieni słonecznych, możemy zakłócić pracę naszego organizmu, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z wagą.

Sztuczne światło w mieszkaniu — o czym warto pamiętać?

Jeśli nie mamy dostępu do optymalnej ilości światła naturalnego, zadbajmy o  wybór odpowiedniego oświetlenia w domu. Czym powinniśmy się kierować? Zwracajmy uwagę na typ żarówki, np. LED, świetlówki, oraz kolor światła, które emituje. To ma znaczenie dla naszego:

  • zdrowia,
  • budżetu domowego.

Lampy LED o świetle białym z odcieniem niebieskiego pobudzają, dlatego wykorzystujmy je w pomieszczeniach dziennych. Z kolei ciepła biała barwa z odcieniem czerwonym sprawdzi się, np. w sypialni, ponieważ wpływa na wyciszenie organizmu.

Pamiętajmy też, aby nie przebywać w pomieszczeniu z niebieskim światłem na 3-4 godziny przed snem. Wiązka oświetlenia w tym kolorze hamuje produkcję melatoniny, co zakłóca nasz prawidłowy rytm snu.

>> Może Cię zainteresować: 7 sposobów na niższe rachunki w sezonie grzewczym

Źródła:

  1. Dz. U. 2002 nr 75 poz. 690 ze zm.

|

Mogą Ci się spodobać

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz

    O nas

    Witaj na blogu Skanska

    Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.

    bądź na bieżąco

    Green living na facebooku